Sonda żołądkowa lub jelitowa powinna być wykonywana w przypadku zatrucia, owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, tamowanie krwawień, ocenia leczenia chirurgicznego. Badanie polega na wprowadzeniu poprzez usta lub nos specjalnej sondy (zgłębnika), i poprzez zassanie pobranie do dalszych badań soku żołądkowego. Pobrany w ten sposób materiał można poddać badaniom bakteriologicznym, ocenie jakościowej oraz ilościowej komórek, czyli analizie cytologicznej oraz analizie biochemicznej.

Badanie wykorzystujące zgłębnik żołądkowo – jelitowy może mieć charakter zarówno diagnostyczny jak i terapeutyczny. Przy jego pomocy najczęściej ocenia się czynności wydzielnicze żołądka (np. produkcję kwasu solnego). Badanie nie jest bolesne, ale nieprzyjemnie kojarzone przez pacjentów, powoduje bowiem występowanie odruchów wymiotnych oraz nudności.

Sonda żołądkowa lub jelitowa – co stanowi wskazanie do wykonania badania?

Wskazaniem do wykonania sondy żołądkowo – jelitowej są:

  1. zdiagnozowane wrzody żołądka lub dwunastnicy odporne na leczenie farmakologiczne
  2. ocena leczenia chirurgicznego choroby wrzodowej (które polega na przecięciu gałęzi nerwu błędnego, unerwiającej żołądek)
  3. diagnostyka zatruć drogą doustną

W celu eliminacji substancji toksycznej badanie z reguły połączone jest z płukaniem żołądka. Badanie to nie jest wykonywane w przypadku podejrzeń zatrucia środkami żrącymi.

Poprzez sondę żołądkowo – jelitową może być wprowadzana zimna woda w celu zatrzymania krwawienia. Przy zatruciach przy pomocy zgłębnika można wypłukiwać truciznę, lub może ona być dezaktywowana węglem aktywowanym. Dzięki sondzie jelitowo – żołądkowej można prowadzić dożywianie osób nie mogących połykać. Sonda może być połączona ze specjalnym ssakiem, który stale usuwa zawartość żołądka (odciążenie żołądka i przewodu pokarmowego, gdy ten nie funkcjonuje prawidłowo).

Sonda żołądkowa lub jelitowa – przygotowanie do badania

Przed wykonaniem sondy żołądkowo – jelitowej pacjent ma wykonywane badanie gastroskopii oraz badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Na dwa dni przed wykonaniem badania pacjent nie powinien przyjmować leków (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym). Pacjent powinien być na czczo. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Przed badaniem lekarza należy poinformować o: ciąży, uczuleniu na środki znieczulające, chorobach układu krążenia, alergiach, cukrzycy

Sonda żołądkowa lub jelitowa – opis badania

Badanie trwa ok. 2,5 godziny. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Gardło zostaje znieczulone środkiem znieczulającym w aerozolu (min. w celu zniesienia odruchu wymiotnego). W zależności od typu użytego zgłębnika oraz warunków anatomicznych pacjenta, sonda zostaje wprowadzona do żołądka przez usta lub przez nos. Następnie po opróżnieniu żołądka z jego treści, poprzez odessanie zbiera się sok żołądkowy wyprodukowany podczas godziny – BAO (podstawowe wydzielanie kwasu solnego). Maksymalne i szczytowe wydzielanie kwasu solnego MAO i PAO, bada się przez kolejną godzinę w czterech 15 minutowych porcjach, po podaniu pacjentowi podskórnie lub domięśniowo substancji powodujących wydzielanie kwasu żołądkowego.

Powikłania jakie mogą wystąpić po badaniu

Samo badanie nie powoduje u pacjenta powstawania większych dolegliwości. Jednak po badaniu mogą wystąpić: bóle głowy, poczucie osłabienia, uderzenia krwi do głowy, drżenie rąk, skurcz oskrzeli, niepokój, potliwość, uczucie głodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj