różyczka
fot. elements.envato.com

Istnieją liczne zakaźne choroby wirusowe. Wiele z nich może przechodzić bez większego echa. Podobnie jest z różyczką, gdyż niekiedy objawy są tak łagodne czy skąpe, że nie zdajemy sobie sprawy, że zachorowaliśmy. Przypadki tej choroby zdarzają się przede wszystkim u osób nieszczepionych, które mogą stanowić sprawców epidemii. Odkąd wykonywane jest szczepienie przeciw odrze, śwince oraz różyczce w drugim oraz 10 roku życia ilość osób chorujących na różyczkę diametralnie spadła. Duże zagrożenie stanowi jednak nadal dla kobiet w ciąży, które nie były szczepione i nie przeszły tego schorzenia wcześniej. Pojawia się tu ryzyko różyczki wrodzonej, szczególnie w I trymestrze.

Różyczka – objawy u dzieci

W pierwszych miesiącach życia, jeśli nie doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego dziecko jest chronione przed zachorowaniem na różyczkę poprzez przeciwciała, które otrzymało od matki. Następnie w drugim roku życia wykonuje się szczepienie ochronne. Pośród podstawowych objawów różyczki u dzieci wyróżniamy:

Powiększenie węzłów chłonnych, głównie zausznych, i w okolicy podpotylicznej (karkowe, szyjne, uszne),

Charakterystyczna wysypka, początkowo głównie w okolicy twarzy oraz szyi – drobna, kaszkowata, może się jednak rozprzestrzeniać na całe ciało, wówczas w obrębie tułowia i kończyn wygląda nieco inaczej – jest zdecydowanie mniej drobna. Krostki mają tendencję do zlewania się.

  • Podwyższona temperatura ciała,
  • Bóle głowy,
  • Bole mięśniowe,
  • Bóle kończyn,
  • Bóle gardła,
  • Nudności,
  • Brak apetytu,
  • Zapalenie spojówek.

Różyczka – objawy u niemowląt

Niemowlęta to dzieci, które przekroczyły 1 miesiąc życia ale nie skończyły jeszcze roku. W sytuacji gdy nie są karmione piersią lub gdy panuje epidemia wirusa różyczki są zdecydowanie silniej narażone na wystąpienia zachorowania. Objawy różyczki u niemowląt wyglądają następująco:

  • Podwyższenie temperatury ciała,
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
  • Czerwona wysypka – na czole oraz za uszami a z czasem na całym ciele.

Różyczka wrodzona

Najsilniej zagrożone różyczką są kobiety w ciąży. Jeśli do zarażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży to mogą wystąpić nieodwracalne zmiany w rozwijającym się płodzie. Może pojawić się opóźnienie umysłowe, deformacje oczu, deformacje serca, problemy ze szpikiem kostnym, śledzioną oraz wątrobą. Na skutek zakażenia tym wirusem bardzo często dochodzi po przedwczesnego porodu, narodzone tak dzieci wyróżniają się niska masą ciała w stosunku do wieku ciąży. Zaburzenia mogą dotyczyć układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego jak również narządów zmysłów. W przypadku różyczki wrodzonej notuje się 15% śmiertelność noworodków. Wprowadzenie szczepień ochronnych pozwoliło na znaczące zmniejszenie ilości zachorowań na różyczkę także u kobiet ciężarnych i ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Zobacz także: Kręcz szyi u niemowląt – czym jest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj