fot. elements.envato.com

Suplementy diety zasilają naszą codzienną dietę w dodatkową energię, ochronią przed stresem, ale przede wszystkim uzupełniają brak witamin, makro- i mikroelementów w naszym organizmie.

Czym są suplementy diety?

Suplementy są skoncentrowanym źródłem składników mineralnych, witamin i innych substancji, które dają efekt odżywczy. Zazwyczaj występują w postaci tabletek, proszków lub płynów. Ich stosowanie uzupełnia codzienną dietę w witaminy i potrzebne składniki mineralne.

Suplementy rozróżniamy ze względu na ich działanie. Mamy na przykład: suplementy urodowe, dla sportowców, dla kobiet w ciąży, czy „odchudzające”. Te ostatnie są najbardziej popularne. Mają one za zadanie wspomagać odchudzanie.

Oczywiście „odchudzające” suplementy przynoszą rezultaty tylko podczas stosowania diety i ćwiczeń. Stosowane bez już wspomnianej diety nie przyniosą rezultatów, ponieważ są one wsparciem dla odchudzania a nie jego podstawą.

Składniki suplementów diety

Suplementy diety zawierają składniki mineralne i witaminy, a także inne związki bioaktywne, np. L-karnityna, bioflawonoidy, koenzym Q czy kwas liponowy.

L-karnityna ma za cel transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie przekształcają się one w energię. Często występują w suplementach wspomagających odchudzanie.

Bioflawonoidy wykazują wysokie działanie przeciwutleniające, wspierają odporność.

Koenzym Q (ubichinon): jest konieczny do wytwarzania energii, ponieważ przenosi elektrony w łańcuchu oddechowym, ma działanie przeciwutleniające.

Kwas liponowy: również ma działanie przeciwutleniające, regeneruje też inne przeciwutleniacze.

Suplementy a leki

Suplementy diety nie są zaliczane do leków, przede wszystkim dlatego, że nie leczą chorób, a jedynie uzupełniają niedobory witamin czy mikroelementów w organizmie. Leki zaś przywracają prawidłowy stan w organizmie, zaatakowanym przez chorobę. Mimo, iż często znajdują się w nich te same substancje czynne, różnią się siłą i rodzajem ich oddziaływania na nasz organizm.

Producenci leków muszą mieć dowody na ich skuteczność w formie badań klinicznych. Nie jest to natomiast wymagane w przypadku suplementów diety. Ich producenci nie muszą przedstawiać żadnych dowodów na potwierdzenie ich skuteczności.

Suplementy diety a bezpieczeństwo ich stosowania

Suplementy diety mają za zadanie pomagać, ale czasem przynoszą odwrotny rezultat. Zdarza się to podczas przedawkowania np. witamin w tabletkach. Efektem tego mogą być np. choroby skóry czy zła praca wątroby. Zbyt dużo błonnika ogranicza przyswajanie wapnia i żelaza, a zbyt duża ilość żelaza blokuje wchłanianie witaminy E. Takich przykładów jest dużo więcej.

Suplementy diety nie powinny być zażywane w momencie przyjmowania antybiotyków, ponieważ niektóre witaminy i minerały zmniejszają skuteczność leku.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj