fot. linkhouse.co

Specjalna dieta, oczyszczające soki czy suplementy diety. Możliwości oczyszczenia organizmu jest sporo, a każdy z wariantów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie wzbudzają suplementy diety na oczyszczenie organizmu. Tylko czy na pewno jest to dobre i skuteczne rozwiązanie? 

Kiedy niezbędne jest oczyszczenie organizmu? 

Oczyszczanie organizmu to moda, którą można zaobserwować już od dłuższego czasu, szczególnie promowana przez osoby aktywne i obserwowane przez wielu użytkowników mediów społecznościowych. Dieta oczyszczająca jest promowana również przez firmy produkujące proszki mające zastępować posiłki. Są to produkty o dość wysokiej cenie, a co do ich skuteczności ich działania, to w tym przypadku zdania są bardzo mocno podzielone. 

Zanim którykolwiek przystąpi do poszukiwania diety czy suplementów diety na oczyszczanie organizmu warto wiedzieć, że organizm przy odpowiednich warunkach jest w stanie samodzielnie pozbyć się zalegających toksyn. W jaki sposób każdego dnia organizm samodzielnie usuwa toksyczne dla niego substancje? Ma to miejsce między innymi poprzez:

– pot (skóra wyrzuca wraz z nim na zewnątrz zanieczyszczenia), 

– filtrujące krew nerki (zanieczyszczenia usuwane są razem z moczem), 

– płuca, które wydalają dwutlenek węgla płuca, 

– wątrobę, która neutralizuje toksyny, 

– jelita, które po odciągnięciu z treści pokarmowej wartościowych składników, pozostałe szkodliwe i zbędne pokarmy wydalają. 

W większości przypadków organizm jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z oczyszczeniem i usunięciem szkodliwych dla niego składników. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga on dodatkowego wspomagania, jednak należy do tego tematu podejść z ostrożnością i dużym rozsądkiem. Suplementy diety na oczyszczanie organizmu mogą okazać się być bardzo przydatne, należy pamiętać jednak o tym, że taka sytuacja będzie miała miejsce jedynie w przypadku, gdy zostaną one właściwie dobrane. 

O czym należy pamiętać wybierając suplement diety na oczyszczanie organizmu? 

Tylko mądrze dobrane i spożywane suplementy diety mogą przynieść oczekiwane efekty w postaci wspomagania naturalnego procesu oczyszczania się organizmu ze szkodliwych dla niego związków. O czym zatem warto pamiętać, wybierając produkty na oczyszczanie?

Dobre suplementy powinny zawierać cenne przeciwutleniacze. Są to związki, których rolą jest ochrona komórek przed uszkodzeniami, jakie mogą zostać spowodowane wskutek działania wolnych rodników. Gdy jest ich zbyt dużo, wówczas organizm jest silnie narażony na wystąpienie stresu oksydacyjnego oraz wielu poważnych chorób jak demencja, problemy z sercem, choroby wątroby, astma czy nawet niektóre typy nowotworów. Przeciwutleniacze pomagają pozbyć się nie tylko wolnych rodników, ale także wielu innych toksyn, których działanie może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Najlepszym przykładem przeciwutleniacza jest witamina A. witamina C, Witamina E, selen, likopen i luteina.

W suplementach diety, które docelowo mają oczyszczać organizm, nie może zabraknąć również antyoksydantów. Najlepszym z nich, który powinien znaleźć się obowiązkowo w przyjmowanym produkcie, jest glutation. To substancja wchodząca w znaczących ilościach skład wszystkich komórek ciała, dlatego warto by znalazła się w preparatach, których zadaniem jest oczyszczanie organizmu. Dlaczego glutation jest tak ważny? Otóż przyczynia się on bezpośrednio do zneutralizowania związków chemicznych chemiczne rodników ponadtlenkowych, rodników hydroksylowych i tlenu singletowego. Dodatkowo wspomaga regenerację ważnych dla organizmu witamin (A i C). Jakie jeszcze ważne zadania spełnia w organizmie glutation? Jego zadaniem jest również transport rtęci z mózgu i komórek, regulacja proliferacji komórek czy utrzymanie mitochondrialnego DNA. 

Siarka jest kolejnym związkiem, którego obecność ma wpływ na skuteczność oczyszczania organizmu przez wybrane suplementy diety. To może być dla wielu osób zaskakujące, ponieważ siarka nie cieszy się zbyt dobrą reputacją (wszystkiemu winny jest prawdopodobnie jej zapach), ale jest to związek, który skutecznie chroni wątrobę przed uszkodzeniem oksydacyjnym i chemicznie indukowaną toksycznością.

Suplementując codzienną dietę preparatami na oczyszczenie organizmu, nie należy zapominać o dbałości o jelita. Co prawda mają one swój własny system detoksykacji i wydalania, chroniący je przed toksycznym działaniem wielu substancji, to jednak warto wspomagać ich pracę poprzez odpowiednio dobrane prebiotyki oraz probiotyki. Te pierwsze sprawiają, że w organizmie wytwarzane są kwasy tłuszczowe krótkołańcuchowe, pozytywnie wpływające na zdrowie. Właściwa ilość probiotyków dostarczana organizmowi pozwala na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i detoksykacyjnego. Wiąże się to także ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia stanów zapalnych. 

Aminokwasy również powinny znaleźć swoje zastosowanie w preparatach na oczyszczanie organizmu. Jednym z najbardziej wartościowych z całej grupy jest chroniąca jelita l-glutamina. Substancja tłumi wiele prozapalnych sygnałów, a przy tym reguluje metabolizm białek, chroniąc jelita przed wieloma chorobami. Należy wspomnieć tu również o tym, że aminokwas ten pełni niezwykle istotną rolę przy detoksykacji amoniaku i ogólnoustrojowej równowadze kwasowo-zasadowej

Choć odpowiednio dobrane suplementy diety, których zadaniem jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych dla niego substancji, mogą być bardzo skuteczne. Nie należy zapominać również o tym, że są inne również ważne elementy, które pozwolą na zachowanie organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. Przede wszystkim istotne jest wprowadzenie zdrowych zmian do codziennego trybu życia. Co to oznacza w praktyce? Otóż chcąc utrzymać organizm z dala od szkodliwych dla niego substancji, należy zmniejszyć ilość i częstotliwość spożywania alkoholu. Istotne znaczenie ma również właściwe nawadnianie organizmu i spożywanie wartościowych produktów spożywczych (im mniej cukru i mocno przetworzonej żywności tym lepiej), bogatych w cenne witaminy i minerały.

Partnerem artykułu jest biosuplementacja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj