Powietrze jest niezbędne do życia. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość powietrza. Jeśli jest zła zagraża zdrowiu wszystkich żywych stworzeń, od ludzi po rośliny. Istnieje wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń powietrza, a każdy z nich ma wpływ na nasze zdrowie. Do dwóch najczęstszych zaliczamy zanieczyszczenie ozonem i cząsteczkami. Podrażniają układ oddechowy, ale mogą mieć poważniejszy wpływ na zdrowie.

Zanieczyszczenie powietrza

Ozon jest bezbarwnym gazem. Powstaje, gdy emisje z samochodów, elektrowni i przemysłu reagują ze światłem słonecznym. Jest głównym składnikiem smogu i znacznie pogarsza jakość powietrza. Podrażnia układ oddechowy, powodując kaszel i ból gardła. Utrudnia oddychanie. Nasila ataki astmy. Z biegiem czasu zanieczyszczenie ozonem prowadzi do stanu zapalnego z płuc.

Cząstki stałe

Zanieczyszczenie cząstek to wszelkie kropelki cząstek lub cieczy w atmosferze. Ma wiele źródeł. Drobne cząstki, wystarczająco małe, by dostać się do płuc, pochodzą głównie ze spalania w samochodach, elektrowniach, pożarach i przemyśle. Z kolei grube cząstki mają zwykle naturalne źródła, takie jak kurz. Mogą zaostrzyć choroby serca i płuc. 

Europejski wskaźnik jakości powietrza

Jak czyste jest powietrze, którym oddychasz? Czy jakość różni się w zależności od miasta lub regionu? Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Dlatego został wprowadzony Europejski Wskaźnik Jakości Powietrza. Pozwala sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczeń w miastach i regionach.

Zobacz także: Jak znaleźć sklep ortopedyczno-medyczny >>

Ponad 2000 stacji monitoruje jakość powietrza. Interaktywna mapa pokazuje aktualna (godzinną lub dzienną) lokalną sytuację na poziomie stacji. Uwzględnia pięć kluczowych zanieczyszczeń, które szkodzą zdrowiu ludzi i środowisku:

  • pył i cząstki (PM 2.5 i PM 10),
  • ozon w warstwie przyziemnej,
  • dwutlenek azotu,
  • dwutlenek siarki

Użytkownicy mogą powiększać lub wyszukiwać dowolne miasto albo region, by sprawdzić ogólną jakość powietrza.

CAMS

Usługa monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS) została wdrożona przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych. Pomaga złagodzić skutki zanieczyszczenia powietrza i wspiera pracę mającą na celu redukcję toksycznych pierwiastków w powietrzu i poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

CAMS zapewnia codzienne spójne i kontrolowane w czasie rzeczywistym dotyczące zanieczyszczenia powietrza i zdrowia, na całym świecie. Te informacje uzyskuje się przez połączenie różnych rodzajów obserwacji (w tym monitorowania gruntu i satelitów) za pomocą modeli matematycznych, w taki sam sposób, jak w przypadku prognoz pogody. Animacje zapewniają realistyczny obraz tego, co dzieje się w skali regionalnej.

Skala wskaźnika jakości powietrza

  • AQI 0-50. Jakość powietrza jest zadowalająca. Zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie lub żadne ryzyko. Brak uwag dla PM 2.5.
  • AQI 51-100.  Jakość powietrza jest akceptowalna. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą stanowić umiarkowane zagrożenie dla zdrowia w przypadku osób szczególnie wrażliwych. Dzieci i dorośli z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego, powinny ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  • AQI 101-150. U osób wrażliwych mogą się pojawić problemy zdrowotne. Prawdopodobnie zanieczyszczenie powietrza nie wpłynie na ogół społeczeństwa. Jeśli chodzi o PM 2.5., dzieci i dorośli z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego, powinny ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  • AQI 151-200. Każdy może odczuwać skutki zdrowotne. Osoby wrażliwe mogą doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.  Dzieci i dorośli z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego, powinny ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  • AQI 201-300. Ostrzeżenia zdrowotne dotyczące stanów awaryjnych. Prawdopodobnie dotyczy to całej populacji. Należy ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu.
  • AQI powyżej 300. Jakość powietrza jest bardzo zła. Ostrzeżenie zdrowotne: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych. Każdy powinien unikać wszelkiego wysiłku na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Jak zanieczyszczone powietrze działa na układ oddechowy człowieka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj