Suchy kaszel u dziecka to z pewnością objaw, którego nie powinniśmy bagatelizować. Pojawia się najpowszechniej w pierwszej, początkowej fazie infekcji i utrzymuje się do 3 dni, aby następnie przejść w mokry. W przypadku niemowląt może stanowić metodę obrony przed substancjami, które prowadzą do podrażnień przełyku.

Jest to naturalny odruch fizjologiczny, podstawowa umiejętność naszego układu oddechowego, który wywołując kaszel, usuwa wszelkie ciała obce lub wydzieliny z dróg oddechowych. Suchy kaszel pojawia się w wyniku infekcji wirusowej, wskutek narażenia na wdychanie dymu tytoniowego, jak również w sytuacji, gdy dziecko dużo czasu spędza w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W niektórych przypadkach pojawienie się suchego kaszlu u dziecka ma podłoże alergiczne. Wiąże się najczęściej z uczuleniem wziewnym, zwykle na pyłki, sierść zwierząt, roztocza czy pleśń. Charakterystyczne jest, że wówczas pojawia się w ściśle określonych porach roku, w sposób powtarzalny, gdy stężenie alergenów w otoczeniu jest największe. Jeśli przyczyną jest choroba uczuleniowa, dziecko powinno zostać zbadane przez alergologa, który określi powód dokuczliwego objawu.

Część dzieci ma uciążliwy suchy kaszel na skutek refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli zarzucania treści żołądkowej do przełyku, co z kolei powoduje podrażnienie błon śluzowych i odruch kaszlu. W takim wypadku intensywne napady suchego kaszlu będą miały miejsce zwykle nocą. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest wyższe ułożenie do spania, warto dać dziecku dodatkową poduszkę a niemowlakowi podłożyć grube książki pod nogi łóżeczka, u wezgłowia.

Suchy kaszel – jak sobie poradzić?

Niezwykle istotne będzie nawilżanie dróg oddechowych. Dziecko powinno dużo pić, pokój być wietrzony, a powietrze w nim intensywnie nawilżane. Szkrabom powyżej roku można podawać miód gryczany na łyżeczce lub z ciepłym mlekiem, złagodzi to podrażnienia gardła i ulży w dokuczliwym kaszlu.

W przypadku małych dzieci pojawienie się objawu chorobowego takiego jak kaszel powinniśmy skonsultować z pediatrą, który określi jego przyczynę i zaleci najodpowiedniejsze postępowanie. Leczenie dziecka na własną rękę może doprowadzić do pojawienia się powikłań, dlatego w razie choroby zawsze udajemy się do lekarza.

Czytaj również: 13 domowych sposobów na kaszel u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj