Bruksizm to powszechna nazwa dla zgrzytania zębami zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku najmłodszych jest dość powszechną przypadłością. Może być spowodowany licznymi przyczynami, a jeśli utrzymuje się nadmiernie długo przejść w nawyk i prowadzić do pękania szkliwa i rozchwiania uzębienia. Warto wiec poznać przyczyny zgrzytania zębami u dzieci i dowiedzieć się jak poradzić sobie z problemem.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Wiele lekarzy uważa, że zgrzytanie zębami może wiązać się ze zbyt wysokim poziomem stresu, obecnym w naszym życiu. Z pewnością jest to przypadłość wysoce uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej i co niezwykle istotne może stanowić przyczynę rozwinięcia się poważnego schorzenia.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to nieświadome ich zaciskanie, mające miejsce najczęściej w czasie gdy dziecko śpi. Ci, u których ta dolegliwość pojawia się w nocy, najczęściej zupełnie nie zdają sobie sprawy z jej występowania.

Samo zaciskanie i tarcie zębów o siebie nie trwa nieustannie przez całą noc, są to „epizody” powiązane m.in. z fazami snu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że doprowadzenie do powstania takiego nawyku będzie szkodliwe również dla mięśni oraz stawów, a nie jedynie dla zębów.

Wspomniany już stres odpowiada za 97% przypadków bruksizmu, tak więc jest jego podstawową przyczyną. Dziecko może trzeć zębami, odreagowując stresujące sytuacje, jeśli więc przypuszczasz, że tutaj leży przyczyna dolegliwości, poszukaj jej dokładnego powodu. U małych dzieci wymienia się takie wydarzenia jak pierwsze dni w żłobku czy przedszkolu, chorobę czy kłótnie w rodzinie, jako przypuszczalne sytuacje, które mogły sprowokować zgrzytanie zębami.

Jeśli u dziecka pojawia się zgrzytanie zębami, warto poświęcić mu nieco więcej czasu, niekiedy wystarczy odrobina więcej czułości, przytulania, zrozumienia i wspólnej zabawy. Dziecko powinno również być zapewniane o naszym wsparciu niezależnie od sytuacji.

U dzieci jednak przyczyny bruksizmu mogą być również inne. Dość częste jest jego pojawianie się, gdy wyrzynają się kolejne zęby. Ząbkowanie to jeden z trudniejszych dla malucha, a również dla rodziców, okresów i pojawiają się tu różne dodatkowe objawy, z których jednym może być właśnie bruksizm.

Inną przyczyną występowania zgrzytania zębami u dziecka jest owsica. W takiej sytuacji objaw pojawia się nocą w czasie snu, dziecko uskarża się na bóle brzucha, swędzenie w okolicy odbytu, ale również spada mu apetyt. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy udać się do pediatry, który pokieruje nas jak odpowiednio leczyć tę chorobę pasożytniczą u naszej pociechy.

Zobacz także: Jak zapewnić dzieciom najlepszą ochronę zębów i dziąseł

Jakie są objawy zgrzytania zębami u dzieci?

Większość objawów może określić stomatolog w czasie rutynowej wizyty. Podczas jej trwania poszukuje się nie tylko ubytków, ale również określa ogólny stan uzębienia. Istnieje pewna grupa objawów, które mogą naprowadzić specjalistę na stwierdzenie, że dziecko zgrzyta zębami:

  • Pęknięcia szkliwa,
  • Starcia zębów,
  • Stany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych,
  • Ubytki mające kształt klina, które znajdują się przy szyjkach zębowych,
  • Bóle głowy występujące u dzieci,
  • Bóle kręgosłupa, bóle migrenowe, bóle karku.

W wyniku częstego i nawykowego zgrzytania zębami stają się one coraz krótsze. Zaciskanie powoduje również rozrost mięśni, stąd u osób i dzieci z tym objawem charakterystyczna jest rozbudowana szczęka.

W jaki sposób leczy się tę przypadłość?

Jeśli objaw ten ma związek z wadami uzębienia, koniecznością jest korekta wad zgryzu. Niekiedy zakłada się tzw. szynę nagryzową, która zabezpiecza zęby, jednak nie likwiduje problemu.

Jeśli zgrzytanie zębami występuje u dziecka, niezbędne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny. W sytuacji, gdy do zgrzytania zębami dochodzi w wyniku owsicy lub ząbkowania, nie leczy się stricte bruksizmu, gdyż samodzielnie ustąpi on, gdy wyeliminujemy przyczynę.

Sytuacja jest trudniejsza, gdy zgrzytnie zębami u dziecka, przerodziło się w nawyk lub wywołane jest stresem i stanami lękowymi. Wówczas zaleca się wizytę u psychologa. Jego zadaniem będzie pomoc w odnalezieniu przyczyny dolegliwości, zalecenie odpowiedniego postępowania z dzieckiem, które umożliwi stopniowe wyeliminowanie uporczywej dolegliwości.

Zobacz także: Jak właściwie dbać o zęby naszego dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj