21 tydzień ciąży to piąty miesiąc ciąży. Masa dziecka w tym tygodniu to około 300-350 g, a długość około 18 cm w pomiarach od czubka głowy do krzyża. Połowa ciąży za Tobą. Mimo, że twój stan jest już widoczny dla otoczenia Ty czujesz się znakomicie i rozpiera Cię energia. Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo to znakomity czas na urlop i odpoczynek np. za miastem.

21 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko?

21 tydzień ciąży - dziecko 3D
21 tydzień ciąży – dziecko 3D

Na języku dziecka pojawiają się kubki smakowe, dzięki czemu dziecko jest już w stanie rozpoznawać smaki gorzki, kwaśny, słodki i słony. Powieki są dalej zrośnięte. Krew dziecka jest już bogata w krwinki czerwone i zaczyna się również produkcja krwinek białych. Kości coraz bardziej twardnieją. Dziecko cały czas połyka wody płodowe, a jego układ pokarmowy jest już na tyle rozwinięty, że wchłania z połykanych wód cukier i wodę. Dziecko zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową. Meszek płodowy jest u dziecka bardzo wyraźny, układa się na ciele dziecka w spiralne wzory i chroni malucha zatrzymując na powierzchni jego ciała maź płodową. Maź płodowa jest wydzielana przez skórę dziecka i ma za zadnie chronić delikatną skórę zanurzoną w wodach płodowych i pomagać w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Dziecko ma już swój dobowy cykl aktywności, podzielony na fazy snu i czuwania.

Jak zmienia się Twoje ciało w 21 tygodniu ciąży?

Zaczynasz już z pewnością przybierać na wadze. Jeśli twój tygodniowy przyrost wagi wynosi około 0,5 kg jest on jak najbardziej prawidłowy. Jeśli zaczynasz przybierać na wadze powyżej kilograma tygodniowo powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Duży i nagły przyrost wagi może być spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie, to zaś może być sygnałem cukrzycy ciążowej i nadciśnienia. Oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa dla prawidłowego przybierania na wadze. Nie chodzi bowiem o to abyś teraz jadła za dwoje tylko dla dwojga. Dodatkowe 500 kcal w twojej diecie powinno zaspokoić ciążowy głód i dodatkowe wymagania energetyczne Twojego dziecka.  Twoje posiłki  powinny być zbilansowane, zawierać dużo błonnika, być mniejsze ale częstsze. Z pewnością czujesz już ruchy Twojego dziecka, zwłaszcza, że jest ono teraz bardzo ruchliwe ma bowiem na to dużo miejsca. Twoja macica dalej powiększa się i obecnie jej dno znajduje się około 1,5 cm powyżej pępka, wielkością zaś przypomina melona. Powoduje to dalsze niedogodności związane z częstszym oddawaniem moczu, zadyszkami czy niestrawnością, wszystko właśnie przez coraz bardziej uciskająca narządy wewnętrze macicę.

O czym powinnaś wiedzieć w 21 tygodniu ciąży?

Od tego tygodnia możesz poczuć skurcze Braxtona-Hicksa, zwane inaczej nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Skurcze te nie są znacznie słabsze niż skurcze porodowe i maja za zadanie przystosować macicę do porodu. Jest to taki trening dla Twojej macicy przed wydaniem dziecka na świat. Przeciętnie pojedynczy skurcz trwa około pół minuty, a ulgę często przynosi zmiana pozycji ciała i odpoczynek. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się także pod wpływem wysiłku fizycznego, dotykania i masowania brzucha, stosunku seksualnego, wyczerpania, odwodnienia, a także poruszania się dziecka.

Zobacz także: 22 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj