Wrzody żołądka zdają się być przypadłością dopadającą jedynie osoby dorosłe, szczególnie zestresowane, zabiegane i stosujące niewłaściwą dietę. Jednak pozory mogą mylić, bo to groźne schorzenie może rozwinąć się również u dzieci. Wrzody żołądka u dzieci i dorosłych pojawiają się w sytuacji, gdy w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub dolnej części przełyku pojawiają się ubytki. Ich wielkość może być bardzo różna od kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Choroba, choć mało powszechna może rozwinąć się nawet u niemowląt.

Wrzody żołądka u dzieci – przyczyny

  • Oddziaływanie bakterii Helicobacter pylori,
  • Długotrwałe przyjmowanie leków,
  • Nadmiar kwasu solnego i zarzucanie żołądka żółcią,
  • Stres,
  • Czynniki genetyczne.

Podstawową przyczyną rozwoju u dzieci wrzodów żołądka jest bakteria Helicobacter pylori. Dane statystyczne wskazują, że około 30% dzieci ulega zakażeniu nią. Całe szczęście same zachorowania pośród najmłodszych są rzadkie. Stwierdza się je u dzieci, które trafiają do szpitali z silnymi bólami brzucha.

U niemowląt oraz najmłodszych dzieci choroba wrzodowa żołądka ma najczęściej wtórny charakter, co oznacza, że jest wywołana przez zupełnie inne czynniki niżeli zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Dominują tu urazy, np. oparzenia, znaczne urazy mózgowo-czaszkowe, niewydolność oddechowa lub posocznica.

Dodatkowo u noworodków jako jedną z możliwych przyczyn podaje się stres związany z porodem i przyjściem na świat. Przypadki takie powodują u dzieci sytuacje niedokrwienia błony śluzowej żołądka, która wywołuje pojawienie się wrzodów.

U dzieci, które przekroczyły 6 rok życia, objawy choroby wrzodowej są najczęściej zbliżone do tych pojawiających się u osób dorosłych. Mowa tu o kłuciu, bólach brzucha nawrotowych, gnieceniu. Wówczas mówimy o chorobie wrzodowej pierwotnej, czyli spowodowanej przez infekcję Helicobacter pylori.

Objawy wrzodów żołądka u dzieci

U niemowląt oraz małych dzieci objawy wrzodów żołądka są silnie charakterystyczne i ich pomylenie choćby z kolką ani zlekceważenie nie jest możliwe. Pierwszym, najbardziej wyróżniającym i najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest gwałtowne krwawienie z układu pokarmowego. Przebieg w wypadku tego objawu można określić jako dramatyczny.

Jeśli choroba wrzodowa dotyczy starszych dzieci, to objawy są nieco inne. Zwykle pojawia się zwykły ból brzucha zbliżony do tego pojawiającego się na skutek przejedzenia. W wyniku zakażenia Helicobacter pylori u dziecka mogą występować: nudności, wymioty, strata apetytu oraz często pogarszający się nastrój. Objawy takie mogą świadczyć o tym, że choroba wrzodowa objęła dwunastnicę, a nie sam żołądek.

Leczenie

Jeśli u dziecka zdiagnozowane zostaną wrzody żołądka, to zastosowanie znajduje antybiotykoterapia. Dodatkowo podawany jest lek, który zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego. Koniecznością jest również podawanie dziecku leków osłonowych na żołądek.

Niezwykle istotne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i przeprowadzenie leczenia do samego końca. Daje to szansę na uzyskanie całkowitego wyleczenia, które jest osiągane w 90% przypadków.

Czytaj więcej: Leczenie wrzodów żołądka u dzieci

Wrzody żołądka u dzieci i dieta

W leczeniu wrzodów żołądka u dziecka również niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Powinna być lekkostrawna i mało obciążająca dla żołądka. Unikać należy m.in. żytniego pieczywa oraz razowego, makaronów, naleśników, smażonych potraw, grubych kasz, kiełbas, żółtego sera, roślin strączkowych. Koniecznością jest również zrezygnowanie z podawania nadziewanej czekolady oraz mleka. Dopuszczalne jest jego zastąpienie jogurtami lub kefirami, gdyż samo mleko wzmaga wydzielanie kwasu solnego. Niewskazane są również soki owocowe.

Zobacz także: Dieta dziecka z chorobą wrzodową

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj