Angiokardiografia nie jest stosowana tak często jak echo serca czy EKG, ale w niektórych przypadkach nie ma lepszej metody.

Metoda angiokardiograficzna przydaje się kardiologom i kardiochirurgom do badania jam serca, naczyń krwionośnych i aorty. W zależności od badanego miejsca wyróżnia się: wentrykulografię (jamy serca), koronarografię (naczynia krwionośne) i aortografię. Badanie należy do grupy metod inwazyjnych, dlatego kieruje się na nie tylko w szczególnych przypadkach. Wskazaniami do przeprowadzenia angiokardiografii są: wrodzone wady serca, zastawek i naczyń, powiększone komory serca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, niektóre stany po operacji na sercu. Do zabiegu nie mogą natomiast przystąpić osoby, które mają jedno z poniższych przeciwwskazań: nadciśnienie tętnicze, zaburzenie rytmu komór, skaza krwotoczna, niedokrwistość, krwawienie w obrębie przewodu pokarmowego, udar, ciąża.

Angiokardiografia – przebieg badania

Angiokardiografia należy do badań, które wymagają od pacjenta dokładnego przygotowania. Przez tydzień poprzedzający badanie należy uniknąć wysiłku, dostaje się zwolnienie lekarskie i należy odpoczywać. Pacjent musi przejść szereg badań poprzedzających: echo serca, rentgen klatki piersiowej, EKG. Zabieg odbywa się na czczo, w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych przypadkach – ogólnym. Cewnik, który dostaje się do wnętrza badanej struktury, wprowadza się, albo przez tętnicę udową (badanie lewej komory serca, aorty czy tętnicy wieńcowej) lub przez żyłę przy łokciu (prawa komora). Przez cewnik wprowadza się kontrast i zaczyna się sesja zdjęć rentgenowskich. W trakcie badania kardiolog może uznać, ze konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, jeśli stan danego narządu tego wymaga.

Angiokardiografia – możliwe powikłania

Jak każda metoda inwazyjna, angiokardiografia może skutkować powikłaniami. Poza zawsze istniejąca możliwością reakcji alergicznej na kontrast, mogą to być: krwawienie i obrzęk w miejscu wkłucia, zakrzep w naczyniu wieńcowym, zakażenie z krwi, zaburzenia rytmu serca, uszkodzenie ściany serca.

Zobacz także: Angiografia – czemu służy i jak przebiega badanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj