Kaszel mokry u dzieci stanowi najczęściej konsekwencję kaszlu suchego. Pojawia się po pewnym czasie, w miarę rozwoju infekcji. Można również spotkać w jego kontekście określenie „wilgotny”. Wiąże się z odkrztuszaniem zapalnej wydzieliny. Jest odruchem ułatwiającym dziecku powrót do zdrowia. Może być jednak bardzo dokuczliwy.

Napady kaszlu mokrego są mniej męczące od kaszlu suchego. Największa duszność wstępuje zwykle rano, po nocnym śnie. Może również wykazywać różny stopień nasilenia w ciągu dnia. Wskazane jest wspieranie jej usuwania. Ważnym elementem jest regularne, delikatne oczyszczanie noska dziecka, starsze dzieci mogą samodzielnie opróżniać nozdrza. Powietrze powinno być nawilżane, a dziecko dużo pić.

Niezależnie od przyczyny kaszlu dziecko powinien obejrzeć pediatra i wskazać najwłaściwsze powstępowanie w celu wyleczenia. Konieczne jest skrupulatne stosowanie się do zaleceń, aby uniknąć powikłań. Można jednak również wykorzystywać domowe sposoby na kaszel, które wesprą regenerację i przyspieszą wyleczenie, a dziecko szybciej wróci do pełni sił.

Kaszel mokry może być konsekwencją spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Zdarza się jednak również, że dochodzi do przedostania się infekcji i produkowania flegmy w tchawicy lub niekiedy w większych oskrzelach.

Kaszel mokry u dzieci – co robić?

Jeśli kaszel pomimo leczenia się nasila, objawy nie ustępują, a dziecko czuje się coraz gorzej, można podejrzewać rozszerzenie się infekcji i np. zapalenie płuc, które szczególnie u mniejszych pociech będzie stanowiło podstawę do podjęcia hospitalizacji i wykonania dokładnych badań.

Odkrztuszana wydzielina może mieć kolor biały, żółty lub zielony. Małe dzieci nie potrafią jej wypluć i najczęściej połykają. Dla ułatwienia im oddychania należy układać je wyżej do snu.

Kaszel mokry może być objawem, który pojawia się przy zwykłym przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli lub nawet zapaleniu płuc czy gruźlicy. Z pewnością nigdy nie należy go bagatelizować, a dziecko za każdym razem powinno zostać zbadane przez pediatrę.

Dlaczego nie hamować mokrego kaszlu u dziecka ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj