Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która charakteryzuje się łuszczącą się skórą głowy, twarzy czy innych partii ciała. Schorzenie to jest przewlekłe, ma charakter nawrotowy i może pojawić się zarówno u dzieci, nastolatków w okresie dojrzewania, jak i u dorosłych. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i leczenie łojotokowego zapalenia skóry.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Przyczyną choroby może być wzmożona aktywność gruczołów łojowych, ale może być to również związane z zaburzeniami pracy układu odpornościowego. Nieodpowiednia higiena, a także zła dieta również mają niekorzystny wpływ na skórę. Ponadto zauważa się, że czynnikiem nasilającym objawy może być stres. Łojotokowe zapalenie skóry może być również wynikiem współistniejących chorób:

  • choroby Parkinsona,
  • zaburzeń psychicznych,
  • depresji,
  • alkoholizmu,
  • zakażenia wirusem HIV,
  • nowotworów układu pokarmowego oraz oddechowego.

Zapalenie skóry – objawy

Objawy łojotokowego zapalenia skóry są widoczne i uciążliwe. Chorobie towarzyszy silne złuszczanie naskórka oraz rumień. Łuski skóry są tłuste i mają żółte zabarwienie, w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do tworzenia się strupów. Obszarem, na którym najczęściej występuje problem jest skóra głowy. Kiedy choroba postępuje mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry twarzy. Cera zaczyna się łuszczyć począwszy do linii włosów, czoła i brwi. Zmiany bardzo często obejmują również okolicę uszu, a także bruzdy nosowo-wargowe. Niestety może dojść również do zapalenia skóry powiek, a także łuszczenia się naskórka na linii kręgosłupa i mostka. Do objawów należy zaliczyć również świąd. Zapalenie łojotokowe skóry to uciążliwa i przykra choroba, dlatego bezwzględnie należy ją leczyć.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Łojotok twarzy, skóry głowy i ciała należy leczyć. Specjalistą od tego typu problemów jest lekarz dermatolog, który na podstawie wywiadu i badań zaleca terapię. Ważne jest, aby wykluczyć inne choroby, które mogą wywoływać łojotok, a przy tym być również niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Przebieg leczenia zależy od indywidualnych predyspozycji  – od stopnia zaawansowania choroby, umiejscowienia zmian i innych czynników zdrowotnych. Dermatolodzy zalecają zazwyczaj terapię środkami doustnymi, a także maści, retinoidy i steroidy, jak również antybiotyki. Leczenie jest trudne i niejednokrotnie trwa latami. Nie należy się jednak poddawać. Wspomagająco można postawić na odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które nie tylko nie będą uczulały i pogłębiały choroby, lecz także przyniosą nam ulgę w cierpieniu. Jednym z takich produktów jest Woda Termalna z La Roche-Posay.

Kojąca, zmiękczająca woda termalna z La Roche-Posay

Woda termalna ma właściwości kojące, dobrze wpływa na wrażliwą i podrażnioną skórę. Udowodniono klinicznie, że woda przeciwdziała podrażnieniom i pozostawia cerę miękką, gładką i dogłębnie nawilżoną. Produkt zawiera unikalną kombinację pierwiastków takich jak selen, które sprawiają, że woda działa przeciwko wolnym rodnikom. Ponadto preparat może być stosowany z powodzeniem zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Przy chorobie, jaką jest łojotok, warto postawić na produkt, który łagodzi jej objawy, nie zapominając jednak, że leczenie dermatologiczne powinno być na pierwszym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj