fot. elements.envato.com

Cystoskopia jest badaniem diagnostycznym w urologii. Bywa łączona z działaniem terapeutycznym, które stosowane jest w urologii, uroginekologii oraz nefrologii. Badanie to jest również nazywane wziernikowaniem pęcherza moczowego. Cystoskopia polega na wprowadzeniu poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego, przyrządu zwanego cystoskopem. Badanie pozwala na wzrokową ocenę błony śluzowej wyściełającej pęcherz oraz dróg moczowych. Cystoskopia jest zabiegiem diagnostyczno – leczniczym, ponieważ ma zastosowanie nie tylko w rozpoznaniu chorób układu moczowego, ale także w terapii. W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego.

Cystoskopia – wskazania do wykonania badania

Cystoskopia jest bardzo istotnym badaniem umożliwiającym rozpoznanie i różnicowanie stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego. Jej wykonanie jest wskazane w przypadku podejrzenia:

  • gruźlicy układu moczowego
  • guzów pęcherza moczowego
  • wad rozwojowych cewki moczowej
  • wad rozwojowych pęcherza moczowego
  • kamicy moczowej
  • zapalenia pęcherza moczowego
  • krwiomoczu
  • w ocenie zespolenia moczowodowo – pęcherzowego po przeszczepie nerki

Jak należy przygotować się do cystoskopii?

Pacjenci u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zakażenia dróg moczowych na 1-2 dni przed zabiegiem zapobiegawczo podaje się leki przeciwbakteryjne. Należy pamiętać aby dokładnie umyć okolice krocza i cewki moczowej (drogi moczowe oraz zawarty w nich mocz są jałowe). Do badania cystoskopii należy być na czczo, ponieważ jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym (u dzieci w znieczuleniu ogólnym). Przed badaniem w celu opróżnienia pęcherza pacjent powinien  oddać mocz. W niektórych przypadkach występuje konieczność podania środków uspokajających. Pacjent powinien wykonać badanie na krzepliwość krwi.

Jak przebiega cystoskopia?

Badanie wykonuje lekarz urolog (po wcześniejszych konsultacjach z nefrologiem) w warunkach sali operacyjnej. Do cystoskopii pacjent układany jest na specjalnym fotelu do badania. Nogi ma ugięte w biodrach i kolanach pod kątem 90°, są rozchylone i oparte na specjalnych podporach (fotel do cystoskopii przypomina fotel ginekologiczny). Lekarz odkaża ujście cewki moczowej płynem odrażającym, następnie nakłada pastę, która zawiera środek znieczulający. Poprzez wejście do cewki moczowej lekarz wprowadza delikatnie cystoskop do pęcherza moczowego. Poprzez kanał w cystoskopie do pęcherza zostaje podany specjalny płyn, by odpowiednio napiąć pęcherz, co umożliwia jego lepszą ocenę przez lekarza. Podczas oglądania pęcherza, pacjent może zostać poproszony przez lekarza, o zmianę pozycji ułożenia, w celu łatwiejszego dotarcia do zmienionych chorobowo miejsc. W przypadku stwierdzenia podejrzanych zmian, za pomocą specjalnych kleszczyków, lekarz pobiera wycinki do badania histopatologicznego.

Cystoskopia – powikłania

Po wykonanym badaniu pacjent może odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu. Jeśli te dolegliwości się nasilają i dodatkowo występuje gorączka, bóle brzucha i pieczenie, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Jeśli zabieg wykonano w znieczuleniu miejscowym, pacjent po kilku godzinach może wrócić do normalnych czynności. W przypadku znieczulenia ogólnego wiąże się to z ograniczeniem funkcji psychomotorycznych w danym dniu. Po badaniu, w moczu przez pewien czas może pojawiać się krew, z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych w błonie śluzowej dróg moczowych. Niekiedy dochodzi do zakażenia dróg moczowych, wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj