Jak dbać o wątrobę i dlaczego warto o nią zadbać? Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie ludzkim. Znajduje się za dolnymi, prawymi żebrami. Zmienia żywność w substancje chemiczne i składniki odżywcze. Usuwa odpady z krwi. Produkuje enzymy i żółć, które pomagają trawić pokarm. Przechowuje składniki odżywcze dostarczane z diety. Dodatkowo wytwarza białka potrzebne układowi odpornościowemu do walki z infekcją.

Jak zadbać o wątrobę?

Utrzymuj zdrową wagę. Jeśli jesteś otyły lub masz nadwagę, grozi Ci stłuszczenie wątroby, które może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Postaraj się więc zrzucić zbędne kilogramy, łącząc zdrową, zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną.

Najprostszym sposobem jak zadbać o wątrobę jest prawidłowa dieta. Wykreśl ze swojego menu wysokokaloryczne posiłki, tłuszcze nasycone, rafinowane węglowodany (takie jak biały chleb, ryż i makaron) i cukier. Nie jedz też surowych lub niedogotowanych skorupiaków. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika, który możesz dostarczyć ze świeżych owoców, warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, brązowego ryżu i zbóż. Jedz także chude mięso, nabiał (niskotłuszczowe mleko i małe ilości sera) i “dobre” tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone (oleje roślinne, orzechy, nasiona i ryby). Pij również dużo wody, by uniknąć odwodnienia.

Ogranicz spożycie alkoholu i pij z umiarem

Nasza wątroba może przetwarzać lub rozkładać tylko niewielką ilość alkoholu w ciągu godziny. Jeżeli nie będziesz o tym pamiętał, zwiększysz ryzyko uszkodzenia komórek narządu. Prowadzi to do stanu zapalnego i bliznowacenia (marskości). Dlatego mężczyźni powinni ograniczyć spożycie alkoholu do dwóch drinków dziennie, a kobiety tylko do jednego. 

Standardowy drink odpowiada: jednemu piwu, jednemu małemu kieliszkowi wina lub małemu kieliszkowi whisky. Jeśli chcesz zadbać o wątrobę, nie przesadzaj z alkoholem.

Jak dbać o wątrobę przez ćwiczenia i aktywny tryb życia?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowej wątroby. Ćwiczenia zmniejszają obciążenie narządu, jednocześnie zwiększają poziom energii i chronią przed otyłością. Staraj się ćwiczyć przynajmniej 150 minut tygodniowo. W ten sposób spalasz trójglicerydy i zmniejszasz tkankę tłuszczową.

Ostropest plamisty

Jeśli chcesz zadbać o wątrobę sięgnij po ostropest plamisty. To jedno z najpopularniejszych ziół na wątrobę. Słynie z niesamowitych nasion, które zawierają flawonoid zwany sylimaryną. Wspomniana sylimaryna jest ważnym przeciwutleniaczem i chroni wątrobę poprzez optymalizację funkcji i detoksykację. Naprawia również uszkodzenia komórek wywołane chorobami, alkoholem i lekami. Działa jak strażnik, chroniąc narząd przed toksynami i wolnymi rodnikami. Jedną z najważniejszych funkcji ostropestu plamistego jest jego zdolność do zwiększania produkcji glutationu.

Zobacz również: Ostropest plamisty – właściwości zdrowotne

Zaszczep się

Szczepiąc się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, czyli wirusowym infekcjom wątroby dbasz o swoją wątrobę. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest przenoszone przez skażoną wodę i żywność. Dlatego unikaj surowych lub niedogotowanych owoców morza albo skorupiaków. Z kolei wirusowym zapaleniem wątroby typu B możesz zarazić się poprzez kontakt seksualny z osobą chorą, zakażoną krew i igłę. Jeśli nie chcesz się szczepić, uprawiaj bezpieczny seks.

Czytaj więcej: Oczyszczanie wątroby – sprawdzone sposoby na zdrową wątrobę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj