fot.elements.envato.com

Ugryzienia owadów powodują zaczerwienienie i świąd, lecz niekiedy mogą pojawić się poważniejsze objawy zagrażające zdrowiu i życiu. W jaki sposób rozpoznać, co nas ugryzło i jak zareagować? Przedstawiamy sposoby na radzenie sobie z ukąszeniami owadów.

Ugryzienia owadów – najczęstsze objawy

Latem często zdarzają się ugryzienia komarów, pszczół miodnych, os oraz szerszeni. Do najbardziej powszechnych objawów możemy zaliczyć:

  • zaczerwienienie,
  • opuchliznę,
  • swędzenie,
  • ból.

W przypadku alergików mogą wystąpić duszności, obrzęk twarzy, omdlenie, osłabienie, nudności i wymioty, a nawet utrata przytomności. Zdarzają się objawy związane z układem oddechowym oraz sercowo-naczyniowym. Niekiedy występuje wstrząs anafilaktyczny charakteryzujący się dusznościami, kołataniem serca, chrypką, zawrotami głowy i osłabieniem.

Prawidłowa reakcja organizmu na użądlenie owada to zmiana skórna nie większa niż 10 cm, która utrzymuje się maksymalnie dobę. Może wystąpić także większy odczyn trwający dłużej niż 24 godziny. Czasami pojawia się reakcja anafilaktyczna, która występuje szczególnie u pszczelarzy. Istnieją też przypadki, w których dopiero po kilku godzinach pojawiają się pierwsze objawy – mogą to być np. zmiany neurologiczne. Bywa też tak, że objawy uwidaczniają się po kilkukrotnym kontakcie z owadem.

Zobacz także: Dlaczego prywatna opieka zdrowotna może być opcją dla Ciebie >>

Ugryzienie owada – jak rozpoznać?

Miejsce użądlenia przez pszczołę można łatwo zlokalizować, gdyż towarzyszy mu ból, zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk. Widoczne jest żądło, które natychmiast należy wyjąć. Warto dodać, że pszczoły atakują w momencie, kiedy poczują się zagrożone – nie żądlą człowieka bez powodu. Z kolei osy atakują bez wyraźnej przyczyny. Nie zostawiają żądeł, a ich ugryzienia powodują zaczerwienienie, obrzęk i ból. Zdarza się, że pojawia się miejscowe zakażenie, które dodatkowo objawia się gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych. W przypadku alergików reakcje mogą być nieco bardziej nasilone. Podobne objawy powodują ugryzienia przez trzmiele czy szerszenie.

Ugryzienia przez meszki są małe, zaczerwienione i jest ich dużo. Mogą im towarzyszyć gorączka, ból głowy, nudności, powiększone węzły chłonne oraz bóle stawów. Co ważne, u alergików reakcje na ugryzienia meszek nie nasilają się. Z kolei w przypadku ugryzienia kleszcza często gołym okiem można zauważyć pajęczaka na skórze. Należy go szybko wyciągnąć i obserwować ranę przez kilka kolejnych tygodni. Usunięcie kleszcza ze skóry zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Pamiętaj, aby nie nacinać ani nie przypalać skóry. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawi się rumień oraz inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

Sposoby na ugryzienia owadów

W pierwszej kolejności przemyj miejsce ukąszenia chłodną wodą z mydłem lub środkiem odkażającym. Zadziała on wirusobójczo, bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Jeśli rana jest bolesna i swędząca, sięgnij po zimny kompres w postaci żelowego okładu lub lodu. Pamiętaj, aby nie drapać miejsca ugryzienia, gdyż objawy mogą się jedynie nasilić. Wtedy też zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. Zamiast tego wykorzystaj produkty zawierające aloes, mentol lub alantoinę. Zmniejszą one świąd i ból. Dodatkowo pomocne mogą okazać się olejki eteryczne, gdyż nie tylko zmniejszają zaczerwienienie, lecz także działają antyseptycznie. Jeśli objawy się nasilają, skorzystaj ze środków aptecznych i skontaktuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj