fot. elements.envato.com

Należy pamiętać, że zmiany hormonalne w organizmie kobiety mają wpływ m. in. na jej libido. Jaka może być tego przyczyna? Kobiety powinny wiedzieć, że czasami pojawiają się niepożądane działania w postaci spadku libido, po zastosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja a libido

Niepożądane działania mogą się ujawnić dopiero w 2-3 cyklu stosowania pigułek. Wtedy każda kobieta z takim problemem, powinna ponownie wybrać się do lekarza. W gabinecie u lekarza powinna więc dowiedzieć się czy przepisane pigułki są odpowiednie – czy dolegliwości powoduje stosowana przez nią antykoncepcja. Podczas takiej wizyty kontrolnej trzeba powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach, które wzbudzają lęk czy niepokój, na przykład takich jak, przybieranie na wadze, czy obrzęk piersi. Ważne jest również aby poinformować lekarza o braku ochoty na seks, ponieważ spadek libido przekłada się również na relację w związku.

Antykoncepcja – wybór tabletek

Należy pamiętać, że medycyna bardzo idzie do przodu i w Polsce również są już dostępne nowoczesne tabletki antykoncepcyjne, które rozwiązują ten problem. Jest więc szereg możliwości jeśli chodzi o wybór odpowiedniego preparatu i dostępne są na przykład tabletki z octanem chlormadinonu, które nie wpływają negatywnie na poziom popedu seksualnego kobiety.

Jaka sytuacja może jeszcze wywoływać spadek libido?

Należy pamiętać, że w okresie połogu i karmienia na spadek libido mają wpływ hormony umożliwiające laktację. Wiele badań wskazuje, że niekorzystne zmiany w libido kobiet powoduje posuwający się do przodu wiek. Szczegółowo z badań wynika, że aż u 67% kobiet powyżej 45 roku życia mamy do czynienia z osłabionym libido. Należy jednak pamiętać, że nie tylko wiek odgrywa tu rolę. Bardzo ważny jest też stan zdrowia oraz relację z partnerem. Do zaburzeń libido przyczynia się również menopauza i związany z nią niedorozwój hormonów produkowanych przez jajniki. Więc ogólna niechęć do seksu ze strony kobiety może być też wynikiem nasilonych objawów, taki jak: silne pocenie, uderzenia gorąca czy bezsenność. Na zakończenie należy powiedzieć, że zwiększoną niechęć do zbliżeń seksualnych powoduje często suchość pochwy. Jak można zaradzić takiej dolegliwości? Tę dolegliwość każda kobieta może zlikwidować poprzez stosowanie estrogenów, które podawane są dopochwowo w formie tabletek, globulek czy kremów.

Zobacz także: Pozycje seksualne dla początkujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj