Paracenteza, inaczej nazywana myringotomią, jest to zabieg przeprowadzany w terapii laryngologicznej, który polega na nakłuciu błony bębenkowej. Celem paracentezy jest usunięcie patologicznej wydzieliny z jamy bębenkowej. Zabieg przeprowadzany jest również w celach diagnostycznych. Paracenteza jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym (u dzieci, myringotomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym).

Czym zajmuje się otolaryngologia?

Dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zmian chorobowych w obrębie uszu, nosa, krtani, gardła, narządów głowy oraz szyi, nazywa się otolaryngologią (bywa też nazywana laryngologią). Ta dziedzina medycyny zajmuje się również gruczołami ślinowymi, językiem i gruczołami przynosowymi. Jednym z zabiegów częściej stosowanych w otolaryngologii jest paracenteza.

Jakie są wskazania do wykonania paracentezy?

Paracenteza jest wykonywana głównie u pacjentów z:

  • wysiękowym zapaleniem ucha środkowego (z niedosłuchem przewodzeniowym)
  • haemotympanum, krew znajdująca się w jamie bębenkowej, najczęściej jako następstwo urazów
  • narastającymi objawami zapalenia ucha środkowego, przy braku poprawy i braku efektów leczenia farmakologicznego
  • powikłaniami, występującymi przy ostrym stanie zapalnym ucha środkowego jak : niedowład nerwu twarzowego, zaburzenia równowagi, usznopochodne zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, ostre zapalenie wyrostka sutkowatego
  • niedrożnością trąbek słuchowych

Jak należy przygotować się do badania?

Przed wykonaniem zabiegu paracentezy, należy wykonać badania krwi:

  • morfologię z trombocytami
  • układ krzepnięcia z oznaczeniem czasu PT i APTT
  • należy oznaczyć grupę krwi
  • jeśli pacjent jest przewlekle leczony, wymagana jest konsultacja lekarza specjalisty z danej dziedziny (np. kardiolog, neurolog)
  • wymagana jest także konsultacja anestezjologiczna (znieczulenie ogólne)
  • przed zabiegiem powinno także zostać wykonane badanie słuchu
  • pacjent do zabiegu powinien być na czczo

Jak przebiega zabieg paracentezy?

Zabieg paracentezy wykonywany jest u osób dorosłych w znieczuleniu miejscowym, natomiast u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Pacjent ma założone wkłucie dożylne, najczęściej w okolicy nadgarstka lub stawu łokciowego, za jego pomocą podawana jest permedykacja (leki uspokajające oraz przeciwbólowe). Pacjent, u którego zabieg paracentazy przebiega w znieczuleniu ogólnym, przewożony jest na salę operacyjną. Tam zostaje uśpiony i zaintubowany przez anestezjologa (ma założoną rurkę do tchawicy). Zabieg paracentezy wykonywany jest pod kontrolą mikroskopu operacyjnego. Zabieg wykonuje się przez przewód słuchowy wewnętrzny. Lekarz, przy użyciu specjalnego noża do paracentezy, nacina błonę bębenkową, następnie przez uzyskany otwór, usuwa zalegającą wydzielinę z jamy bębenkowej. Po oczyszczeniu do jamy bębenkowej zostaje podany lek przeciwzapalny i założony zostaje opatrunek do przewodu słuchowego.

Zabieg trwa ok. 30 – 45 minut. Zabieg jest przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia. W przypadku pojawienia się krwawienia z ucha, wystąpienia temperatury, zawrotów głowy bądź torsji, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj