Choroba wrzodowa żołądka może mieć dramatyczny przebieg, w szczególności u niemowląt oraz najmłodszych dzieci. W ich przypadku koniecznością może okazać się hospitalizacja, głównie z uwagi na ryzyko odwodnienia w wyniku wymiotów oraz biegunek. U najmłodszych sytuacja zagrażająca życiu może rozwinąć się w zaledwie kilka godzin. Wówczas konieczna jest interwencja lekarska i podanie kroplówek. Dowiedz się jak wygląda leczenie wrzodów żołądka u dzieci.

Większość starszych dzieci, powyżej 6 roku życia i nastolatków może być leczonych w domu. Konieczne jest jedynie skrupulatne stosowanie się do zaleceń lekarza, które sprawia, że pełne wyleczenie jest skutecznie osiągane u około 90% dzieci.

Leczenie wrzodów żołądka – antybiotyki

Podstawą leczenia wrzodów żołądka u dzieci jest antybiotykoterapia, która powinna być uzupełniana lekami o działaniu ochronnym dla żołądka – probiotykami. Dawniej skupiano się na sporządzaniu dzieciom diety, która ograniczałaby produkcję kwasów żołądkowych, obecnie w tej roli podaje się odpowiedni lek i wykorzystuje dietę lekkostrawną.

Rodzice dzieci, u których doszło do rozwinięcia się wrzodów żołądka, powinni skrupulatnie zapoznać się z listą produktów zakazanych i dopasować do nich dietę swojej pociechy. Stosowany jadłospis powinien być bezmleczny. Klasyczne mleko zaleca się zastąpić jogurtem, kefirem czy maślanką, gdyż samo w sobie powoduje wzrost wydzielania kwasu solnego.

Oprócz tego unikać należy smażonych potraw, naleśników, pieczywa razowego oraz żytniego, mocnej kawy, alkoholu, mocnej herbaty, tłustych oraz mocno wędzonych wędlin, cebuli, ostrych przypraw, surowych warzyw oraz kapusty. Oczywiście część z tych produktów, niezależnie od choroby, jest całkowicie zakazana u dzieci, jednak lista przedstawia ogólne założenia diety przy wrzodach żołądka u pacjentów w każdym wieku, gdyż jest to choroba mogąca się rozwinąć u każdego z nas i z pewnością wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania leczniczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj