Picture of child optometry male optometrist optician doctor examines eyesight of little girl

Obecnie na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na optometrystów. Taka osoba zajmuje się przeprowadzaniem profesjonalnych badań diagnostycznych narządu wzroku, wykrywaniem wad i nieprawidłowości oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia. Optometrysta może znaleźć zatrudnienie w każdym salonie optycznym, placówkach ochrony zdrowia lub może też prowadzić własny salon optyczny. A jak zostać optometrystą i co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie?

Kto może zostać optometrystą?

Optometrystą może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku Optometria i Optyka lub studia podyplomowe ze specjalizacji Optometria. Ciekawą ofertą edukacyjną dysponuje Mazowiecka Uczelnia Medyczna. Na stronie https://mum.edu.pl/studia-optometra/ kandydaci mogą zapoznać się z informacjami na temat programu nauczania i zasadami uczestnictwa w rekrutacji. Studia I stopnia trwają 3 lata i odbywają się w trybie stacjonarnym. W ramach zajęć studenci mogą liczyć na dostęp do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a swoje umiejętności będą szlifować pod okiem doświadczonych specjalistów. Mazowiecka Uczelnia Medyczna ma dogodną lokalizację, a na miejscu funkcjonuje również biuro karier i stołówka.

Co należy do obowiązków optometrysty?

Studia optometryczne to doskonała okazja, by zdobyć cenną wiedzę i kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu. W programie nauczania powinny się znaleźć następujące zagadnienia:

  • metody badania oczu i diagnostyka
  • badanie funkcji wzroku, ostrości wzroku, pola widzenia i ciśnienia śródgałkowego
  • wykrywanie zaburzeń i wad
  • podstawowe zasady rehabilitacji wzroku
  • dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych

Do obowiązków optometrysty należy również konsultowanie się z innymi specjalistami i kierowanie do nich pacjentów. Specjalista może udzielać porad dotyczących poprawnego zakładania i pielęgnowania soczewek. Optometrysta powinien też stale sprawdzać stan urządzeń diagnostycznych, by zapewnić swoim pacjentom komfort i bezpieczeństwo podczas wizyty.

Czy warto zostać optometrystą?

Optometria to prężnie rozwijająca się dziedzina, a z usług optometrysty stale korzystają klienci w niemal każdym wieku. Doświadczeni specjaliści bez problemu znajdą zatrudnienie w lokalnych salonach optycznych i mogą także świadczyć usługi doradcze z zakresu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Zarobki optometrystów znacznie przewyższają średnią krajową, a najlepiej opłacani fachowcy mogą otrzymywać nawet ponad 10 tys. zł brutto. Chcąc osiągnąć sukces w tym zawodzie, trzeba na bieżąco się dokształcać. Najnowsze metody diagnostyczne są niezwykle dokładne i pozwalają na sprawne wykrycie wielu zaburzeń i chorób. Optometryści muszą nie tylko trafnie stawiać diagnozy, ale powinni także wspomagać pacjenta w korygowaniu wad wzroku. Dlatego to ważne, by ich zalecenia były adekwatne do danego przypadku i uwzględniały styl życia pacjenta. Choć możliwości awansu w tym zawodzie są zwykle dosyć ograniczone, to jednak optometrysta może się rozwijać w preferowanym kierunku lub specjalizować w wąskiej dziedzinie, która obejmuje obsługę nowoczesnego sprzętu lub wykrywanie i leczenie wyjątkowo rzadkich wad.

Osoby, które marzą o wykonywaniu zawodu optometrysty, powinny zapisać się na studia I stopnia z optometrii w Mazowieckiej Uczelni Medycznej. Absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę na etacie lub założyć własną działalność gospodarczą. W pracy optometrysty kluczowa jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także umiejętność nawiązywania konstruktywnych relacji z pacjentem. Wybitni specjaliści z zakresu optometrii mogą liczyć na atrakcyjne zarobki i stabilne zatrudnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj