Impotencja jest częstym problemem wśród mężczyzn. Charakteryzuje się stałą niezdolnością do utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego lub niemożnością osiągnięcia wytrysku. Czasami pacjent zmaga się z dwoma problemami. Ryzyko zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem. Występuje znacznie częściej u panów po sześćdziesiątce niż czterdziestce. 

Jakie są przyczyny zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji nie zagrażają życiu, ale mogą mieć duży wpływ na jakość życia chorych i ich partnerów. Ważne jest, aby pacjenci byli odpowiednio zdiagnozowani pod kątem podstawowych schorzeń fizycznych i psychicznych przed wdrożeniem leczenia.

Fizyczne przyczyny obejmują zwężenie naczyń krwionośnych prącia z powodu długotrwałego wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi lub cukrzycy. Chirurgiczne lub urazowe uszkodzenie prącia albo  problemy hormonalne mogą również powodować impotencję. Z kolei do przyczyn psychologicznych zaliczamy depresję, lęk i problemy w związku.

Zaburzenia erekcji i podniecenie seksualne

Procesy związane z podnieceniem seksualnym są złożone i mogą być trudne do odróżnienia. W przypadku mężczyzn proces podniecenia seksualnego obejmuje mózg, hormony, emocje, nerwy, mięśnie i naczynia krwionośne, aby osiągnąć erekcję.

W związku z tym impotencja może wynikać z dowolnego z tych obszarów lub ich kombinacji. Na przykład zaburzenia erekcji spowodowane problemami z naczyniami krwionośnymi może zostać pogorszona przez późniejszy stres i problemy ze zdrowiem psychicznym. 

Problemy neurologiczne

Problemy neurologiczne to kolejna fizyczna przyczyna impotencji. Mogą nastąpić w wyniku chorób, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera, lub w wyniku urazów. Niejednokrotnie zmniejszają libido, jak i hamują początek erekcji. W przypadku urazu rdzenia kręgowego wpływ na zaburzenia erekcji może zależeć od rodzaju, lokalizacji i rozległości urazu. Podobnie, problemy neurologiczne mogą być przyczyną wspomnianych zaburzeń w starszym wieku, ponieważ bodźce czuciowe słabną wraz z wiekiem.

Jak diagnozuje się zaburzenia erekcji?

Impotencję dokładnie zdiagnozować pod kątem leżących u ich podstaw problemów – zarówno fizycznych, hormonalnych, jak i psychologicznych. Szczegółowy wywiad z impotencją i badanie fizykalne pomaga w rozpoznaniu choroby.

Jak się leczy zaburzenia erekcji?

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia impotencji. Najpopularniejsza jest klasa leków zwanych inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Należą do nich sildenafil (Viagra), wardenafil (Levitra), tadalafil (Cialis) i awanafil (STENDRA). Leki te są przyjmowane w postaci tabletek. Działają u większości mężczyzn, ale są mniej skuteczne, gdy przyczyna tkwi w problemach neurologicznych. 

Jeśli leki PDE5 nie przynoszą spodziewanych rezultatów lub nie można ich stosować z powodu potencjalnych skutków ubocznych, lekarz może zalecić inne terapie. Lek alprostadil (Caverject, Edex, Muse) umożliwia swobodniejszy przepływ krwi w penisie, co prowadzi do erekcji. Środek można wstrzyknąć cienką igłą do penisa lub włożyć czopek do otworu członka. U większości mężczyzn skuteczne są czopki i zastrzyki.

Terapia psychologiczna może być skuteczna u mężczyzn, których impotencja jest spowodowana przede wszystkim czynnikami psychologicznymi. Obejmuje  poradnictwo, terapię behawioralną lub terapię par.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj