12 tydzień to dalej 3 miesiąc pierwszego trymestru ciąży. Twoje dziecko na tym etapie rozwoju waży ok. 9-14 g i mierzy ok. 6 cm. Pomiar długości wykonywany jest od czubka głowy do krzyża. Na podstawie wymiarów dziecka pobranych podczas USG lekarz wyznaczy Ci przybliżona datę porodu. Data do może być zbieżna z datą wyliczoną na podstawie ostatniej miesiączki, może też różnić się o klika dni. Często jest to data bardziej wiarygodna, jeśli chodzi właściwy termin porodu. Jesteś już po 1 lub 2 wizytach u ginekologa. Widziałaś już prawdopodobnie swoje dziecko w obrazie USG. Przygotuj się na regularne tego typu wizyty u lekarza. Powinny one odbywać się w odstępach ok. 4 tygodniowych. Przed każdą wizytą powinnaś mieć przeprowadzane rutynowe badania tj. morfologie i badanie moczu. Lekarz może zlecić również inne dodatkowe badania, w zależności od przebiegu ciąży, np. badania hormonów tarczycy.

12 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

12 tydzień ciąży - dziecko 3D
12 tydzień ciąży – dziecko 3D

Twoje dziecko nie ustaje w szybkim rozwoju. Z dnia na dzień jego organizm będzie przypominał coraz bardziej noworodka. W 12 tygodniu wszystkie struktury ciała są już obecne.Teraz rozwijają się i rosną. W tym tygodniu twój maluch posiada już paznokcie i zawiązki cebulek włosowych oraz zębów stałych. Serce dziecka bije bardzo szybko ok. 130-160 razy na minutę, co może być widoczne w badaniu USG i słyszalne w aparacie Dopplera. Tempo bicia serca dziecka będzie maleć w miarę rozwoju. Układ ruchowy dziecka pozwala już na swobodne poruszanie się malucha. Ruchy nie są jeszcze przez Ciebie wyczuwalne, mogą być natomiast widoczne w obrazie USG. Ruchy dziecka są jeszcze nieświadome,  nie są bowiem kontrolowane przez mózg dziecka, tylko przez rdzeń kręgowy. Jelita już w całości znajdują się w jamie ciała. Narządy płciowe dalej różnicują się. Jeśli dziecko jest płci męskiej, żeńskie narządy rozrodcze na tym etapie uwsteczniają się. Palce malucha nie są już złączone. Ok. 12 tygodnia łożysko osiąga ostateczny kształt i przejmuje funkcje podtrzymujące życie dziecka.

Co się dzieje z Twoim ciałem w 12 tygodniu ciąży?

Twoja macica systematycznie powiększa się. Na tym etapie ciąży ma ok. 10 cm szerokości. Powoduje to ucisk na narządy wewnętrzne co skutkuje m.in. częstszym oddawaniem moczu. Powiększanie macicy pomału staje się widoczne, ponieważ nie mieści się ona już w miednicy i przesuwa w górę brzucha. Twoje kształty zaczynają się zatem zaokrąglać. Również piersi są już większe i nabrzmiałe. W twoim organizmie krąży teraz więcej krwi niż przed ciążą, twoje serce bije również nieco szybciej. Jest to normalne. Powinnaś jednak regularnie mierzyć ciśnieni swojej krwi. Badanie to powinno być również wykonywane regularnie podczas każdej twojej wizyty u ginekologa. Wysokie nadciśnienie może być bowiem oznaką komplikacji. Możesz mieć zawroty głowy i odczuwać wzmożone zmęczenie. Najbardziej dokuczliwe dolegliwości takie jak wymioty i mdłości powinny pod koniec tego tygodnia powoli mijać.

Zobacz także: 13 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj