Badania kontrolne są niezwykle ważne i pozwalają na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości i chorób, nawet takich, które nie dają jeszcze żadnych objawów. A jak wiadomo, im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym mniejsze będą powikłania. Bilans zdrowia dziecka należy wykonywać, gdy maluch ma 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 lat. Niestety nie wszystkie badania są przeprowadzane w ramach bilansu, dlatego warto zdecydować się aby niektóre przeprowadzać prywatnie. Jakie badania warto przeprowadzać i jak często, aby mieć pewność, że ze zdrowiem maluszka wszystko jest w porządku?

Badanie krwi

Badanie krwi u dziecka najlepiej przeprowadzać co dwa lata. Obowiązkowo wykonywać należy morfologię, a czasami lekarz może zlecić również badanie poziomu pierwiastków, na przykład żelaza czy potasu. Poza tym wykonuje się badania krwi, takie OB, ASO i CRP. Zaleca się również, aby nawet u dzieci wykonywać badanie cholesterolu. Dzięki takiemu badaniu można wykryć genetyczne zagrożenie chorobami serca. Podczas badania najlepiej odwrócić uwagę dziecka od igły i zabiegu pobierania krwi. Starsze dziecko lepiej uprzedzić, że podczas wkłucia może przez chwilę poczuć niewielki ból, który szybko minie. Przed badaniem krwi maluch musi być na czczo. Poprzedniego dnia najlepiej żeby dziecko zjadło lekką kolację.

Badanie moczu

Badanie moczu, podobnie jak badanie krwi, warto przeprowadzać raz na dwa lata. Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych infekcji układu moczowego. Mocz do badania należy pobrać rano do sterylnego pojemnika, który można kupić w aptece. Przed pobraniem moczu dziecko należy delikatnie podmyć wodą z mydłem.

Badanie kału

Jeśli w domu są zwierzęta, warto badać kał malucha nawet raz w roku. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie czy w organizmie dziecka nie ma groźnych pasożytów, a także krwi utajonej, która może świadczyć o chorobach układu pokarmowego. Do badania zazwyczaj pobiera się trzy próbki kału w dwudniowych odstępach.

Badania kontrolne – badanie postawy

Na pierwszą wizytę u ortopedy powinno się zabrać maluszka jeszcze zanim zacznie chodzić. Na takiej wizycie ocenia się ustawienie bioder. Następnie, gdy maluch będzie już chodził, konieczna jest kolejna wizyta u ortopedy, podczas której lekarz sprawdza jak dziecko stawia stopy. U nieco starszych dzieci, oceny postawy dokonuje lekarz pediatra podczas wizyt kontrolnych. Do ortopedy warto wybrać się ponownie zanim maluch zacznie uczyć się w szkole. Dzięki temu wykryte zostaną ewentualne wady, które mogą się pogłębiać, gdy dziecko będzie spędzało więcej czasu w pozycji siedzącej.

Badania kontrolne – badanie wzroku

Do okulisty należy się wybrać z niemowlakiem w wieku około dwóch miesięcy, jeśli wciąż widoczny jest u niego zez. Niemowlak powinien zostać zbadany przez okulistę również, gdy zauważa się takie objawy jak zaczerwienione, załzawione czy nawet ropiejące oczy. W późniejszym czasie kontrolę wzroku będzie przeprowadzał lekarz pediatra podczas bilansu. Po ukończeniu roku lekarz sprawdzi czy dziecko nie ma zeza oraz czy potrafi śledzić wzrokiem przedmiot przesuwany przed jego oczami. U dzieci w wieku czterech lat przeprowadza się pierwsze badanie ostrości wzroku. Przed rozpoczęciem nauki w szkole warto udać się do okulisty.

Badanie dentystyczne

Pierwszą wizytę u dentysty warto zaplanować jeszcze zanim dziecku wyrosną zęby. Stomatolog oceni, czy proporcje twarzy i szczęki są prawidłowe. Gdy u malucha pojawią się pierwsze zęby konieczna jest kolejna wizyta u stomatologa. Lekarz sprawdzi, czy dziecko prawidłowo ząbkuje, a poza tym, maluch będzie miał możliwość przyzwyczajenia się do wizyt u dentysty. Później wizyty dentystyczne powinny się odbywać co około trzy – cztery miesiące.

Zobacz także: Misja: zdrowy maluch. Jak wspierać odporność u dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj