Strona główna Badania Arteriografia naczyń mózgowych – opis i przebieg badania

Arteriografia naczyń mózgowych – opis i przebieg badania

544
0
Arteriografia naczyń mózgowych
Arteriografia naczyń mózgowych

Jeśli badania wskazują, że przyczyną objawów są nieprawidłowości w tętnicach mózgowych, pacjent jest kierowany na arteriografię.

Arteriografia naczyń mózgowych to badanie radiologiczne, przeprowadzane na dwa sposoby: z użyciem rezonansu magnetycznego lub metodą klasyczną. W jego trakcie uwidacznia się światło tętnic mózgowych. Przy okazji tego badania lekarz może nie tylko zdiagnozować problem, lecz także zastosować leczenie, np. poszerzyć zwężenie w tętnicy.

Rodzaje badań

Arteriografia może być przeprowadzona w wybranym naczyniu lub wszystkich tętnic mózgowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosuje się dwa rodzaje badań. Pierwsza metoda nosi miano klasycznej. Jest typem metody inwazyjnej i wskazania do jej przeprowadzenia są ściśle określone – podejrzenie tętniaka mózgu, zniekształcenia naczyń mózgowych, rozwarstwienie tętnic mózgowych lub krwawienie podpajęczynówkowe. Metoda jest bardzo skuteczna i miarodajna, pozwala dostrzec nawet najdrobniejsze zwężenia tętnic w naczyniach o najmniejszych średnicach.

Przebieg arteriografii klasycznej

Badanie odbywa się na czczo, w znieczuleniu miejscowym. Po nakłuciu odpowiedniego miejsca wprowadza się cewnik i przy jego użyciu aplikuje się kontrast. Następnie lekarz wykonuje serię zdjęć. Cały proces trwa nawet do 2 godzin. Dobę po jego wykonaniu pacjent spędza, leżąc w łóżku. Badanie bywa przeprowadzane w trakcie operacji. Do powikłań po badaniu dochodzi niezbyt często. Wśród nich mogą się znaleźć: krwiaki w miejscu wkłucia, przebicie ścian naczyń mózgowych, oderwanie skrzepu ze ściany naczynia, co prowadzi do zatorów i może skończyć się udarem.

Przebieg arteriografii z rezonansem magnetycznym

Mniej inwazyjna i kłopotliwa dla pacjenta jest metoda arteriografii z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Stosuje się przy niej kontrast, ale nie podaje się go przez cewnik. Wskazaniem do niego może być przebyty udar mózgu lub podejrzenie guza. Badanie umożliwia dokładną obserwację całej budowy mózgu, przyjrzenie się rozległości zmian po udarze czy dostrzeżenie, które naczynia były odpowiedzialnego za jego wystąpienie. Badanie nie powoduje powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here