Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa potrafi porządnie dokuczyć zarówno samemu dziecku, jak i rodzicom. Podrażnienia oczu, cieknący z nosa katar, nieustanne drapanie w gardle czy pogorszone samopoczucie to z całą pewnością nie są objawy, które ktokolwiek chciałby odczuwać przez cały czas, a gdy dotyczą dziecka, rodzice tym bardziej chcą mu ulżyć. Warto wypróbować domowe, naturalne sposoby walki z katarem siennym.

1. Płukanie gardła wodą z solą – metoda sprawdzi się przy nieco starszych pociechach, które już będą potrafiły przeprowadzić płukanie. Należy stosować je dwa razy dziennie. Zniknie swędzenie i ból w gardle.

2. Napar z imbiru lub herbata z mięty pieprzowej – nie są może w stanie całkowicie usunąć męczących dolegliwości, jednak doprowadzą do ich zminimalizowania i będą przeciwdziałać zaostrzeniom.

3. Wywar z owoców cytrusowych – picie go wesprze naturalną odporność organizmu i zmniejszy objawy alergii.

4. Płukanie nosa oraz zatok solą fizjologiczną – można przeprowadzać takie płukanie z zastosowaniem specjalnych zestawów, które są w aptece dostępne bez recepty. Znajduje się w nich butelka z aplikatorem i roztwór soli fizjologicznej. Zabieg taki nazywa się irygacją. Powoduje ona oczyszczenie jamy nosowej z alergenów oraz zanieczyszczeń, a poza tym dobrze nawilża błonę śluzową.

5. Inhalacje – można je wykonywać niezależnie od wieku dziecka. Wykorzystujemy parę wodną oraz olejki eteryczne, które nawilżają błonę śluzową nosa i złagodzą katar sienny u dziecka. Prowadzą również do znacznego rozrzedzenia gęstej wydzieliny, która spływa po gardle. Świetnie sprawdzą się takie zioła jak: kwiat lipy, mięta, rumianek, lawenda czy kwiat czarnego bzu.

6. Można również podawać łagodne środki na ból gardła dostępne bez recepty, dla młodszych dzieci lepsze będą lizaki niż tabletki do ssania.

7. Wazelina – smaruj nią nozdrza dziecka na zewnątrz i delikatnie w środku.

8. Czosnek – nie jest wskazany u małych dzieci, jednak starsze dadzą radę zjeść jeden lub dwa ząbki albo wypić łyżeczkę syropu z tego naturalnego antybiotyku. Wesprze układ immunologiczny i zahamuje dalszy rozwój infekcji.

9. Herbatka tymiankowa – jedna szklanka dziennie wystarczy. Pomaga walczyć z alergią i zmniejszać stan zapalny.

10. Picie- podawaj dziecku dużo płynów, rozrzedzisz w ten sposób zapalną wydzielinę i ułatwisz jej usunięcie, a dziecko poczuje się lepiej.

Czytaj więcej: Katar sienny u dziecka – przyczyny, objawy leczenie alergicznego nieżytu nosa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj