Na początku należy stwierdzić, że depresja to choroba, która może przydarzyć się każdemu. Niektórzy żyją w przeświadczeniu, że dopiero różnego rodzaju „spektakularne” wydarzenia w życiu mogą ją wywołać. Nic bardziej mylnego, depresja może dotknąć osobę wiodącą na pozór szczęśliwe życie. Wiele osób, które na nią cierpią, wstydzą się powiedzieć najbliższym, że potrzebują profesjonalnego wsparcia. A to właśnie jest najważniejsze – nie bać się pomóc samemu sobie i podjąć specjalistyczne leczenie depresji!

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji dzielą się na trzy rodzaje, a mianowicie biologiczne, genetyczne oraz psychologiczne. Skupimy się teraz na tych ostatnich. Jak zostało już wspomniane, depresja może, chociaż nie musi, mieć swoje źródło w różnych wydarzeniach życiowych. Nie istnieją w tym względzie żadne reguły ani zasady. Najczęściej towarzyszy jej jednak negatywny sposób myślenia. Objawia się on przykładowo w skupianiu się na złych wydarzeniach, deklasując w ten sposób te dobre. Często osoby cierpiące na depresję stawiają przed sobą wygórowane cele, których spełnienie jest niemożliwe. Gdy nie osiągają wcześniej powziętego zamiaru, tłumaczą to własną niemocą i wpadają w kompleksy.

Istotnym aspektem jest brak wsparcia ze strony najbliższych. Osoba będąca w depresji, widząc, że jej rodzina i przyjaciele nie okazują zainteresowania, zagłębia się w chorobę coraz bardziej.

Objawy

Nieleczona depresja przejawia się przede wszystkim w rozchwianiu emocjonalnym oraz częstych stanach przygnębienia. Osoby cierpiące z powodu tej choroby są apatyczne, nie wykazują chęci do nawiązywania kontaktu z ludźmi. Nic ich nie cieszy, niegdysiejsze zainteresowania, czy hobby tracą na znaczeniu. Często depresji towarzyszy brak apetytu oraz stany lękowe, nierzadko również brak snu. Kolejnym zachowaniem, na które warto zwrócić uwagę jest płaczliwość, która czasem przeradza się w nerwowość, a nieraz i agresję.

Leczenie depresji

Przede wszystkim, prawidłowe leczenie depresji, należy rozpocząć od wizyty u specjalisty, czyli psychologa. To on zadecyduje o tym, jakie kroki muszą zostać podjęte. Niekoniecznie muszą oznaczać przyjmowanie leków, zwanych antydepresantami. W wielu przypadkach okazuje się, że do skutecznego wyleczenia wystarczy rozmowa ze specjalistą, terapia, spotkania w grupach wsparcia oraz zwyczajne podzielenie się swoimi problemami z najbliższymi.

Zobacz także: Stresujący początek roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj