Ciemieniucha jest dość częstą dolegliwością u niemowląt. Pojawia się najpowszechniej pomiędzy 6 tygodniem a 18 miesiącem życia. Nie powoduje dolegliwości bólowych, nie swędzi i w niczym dziecku nie przeszkadza. Wygląda jednak nieestetycznie, ot taka żółta skorupka na owłosionej skórze głowy. Z tego powodu młodzi rodzice zwykle martwią się jej wystąpieniem i szukają najlepszych sposobów na pielęgnację malucha i pozbycie się kłopotu.

Powstaje ona na skutek nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły małego dziecka. U niemowlaka praca hormonów nie została w pełni uregulowana, dodatkowo wpływają na niego matczyne hormony przekazywane wraz z mlekiem. Skutkiem tego jest nadprodukcja tłuszczu, który wydostając się na owłosionej skórze główki miesza się z naskórkiem, tworząc w ten sposób żółtą warstwę, która może przywodzić na myśl strupki lub łuski.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

Może ona wystąpić u dziecka niemal od urodzenia. Jednak najczęściej występuje od około 6 tygodnia życia i może pojawiać się nawet do 18 miesiąca. Powszechniej zauważa się ciemieniuchę w miesiącach letnich gdyż jej wystąpieniu sprzyjają wysokie temperatury oraz upały. W tym czasie gruczoły w obrębie skóry pracują z większą intensywnością.

Ciemieniucha – powikłania

W wyniku ciemieniuchy nie pojawiają się zwykle żadne dodatkowe objawy, ani też powikłania. Dziecko nie odczuwa bólu ani świądu. W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że jeśli walkę z tą przypadłością podejmiemy nadmiernie późno dojdzie do wystąpienia infekcji skóry, wówczas może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk lub sączenie.

Jak leczymy ciemieniuchę?

Nie istnieją złote sposoby, które pozwolą nam uniknąć pojawienia się ciemieniuchy u naszego dziecka. Warto pilnować aby nie było przegrzewane. Przy wychodzeniu z pomieszczeń ubierać czapeczkę z naturalnych materiałów – najlepiej bawełna i ściągać ją gdy wchodzimy aby dziecko się nie pociło.

Niezwykle istotne jest również regularne, codzienne czesanie włosków dziecka miękką szczoteczką. Każdego dnia po kąpieli natłuszczając ciałko oliwką nie zapominajmy o skórze głowy. Włoski małego dziecka powinny być myte przynajmniej dwa razy w tygodniu. Można używać w tym celu samej wody lub specjalnych płynów dla niemowląt. Perfumowane dla dzieci wprowadzamy dopiero po ukończeniu przez dziecko roku.

Jeśli na główce zaobserwujemy zmiany charakterystyczne dla ciemieniuchy nie ma powodów do paniki. Zwykle potrzeba co najmniej kilku tygodni odpowiedniej pielęgnacji aby skutecznie się jej pozbyć. Można to zrobić na kilka sposobów.

Na około kwadrans przed kąpielą posmaruj główkę dziecka oliwką dla niemowląt. Można np. przyłożyć nasączoną nią watkę i założyć bawełnianą czapeczkę aby lepiej wniknęła w skórę. Gdy minie 15 minut delikatnie wyczesujemy łuski z włosków a następnie myjemy główkę.

Przy mocno nasilonej ciemieniusze można zastosować specjalne apteczne preparaty zamiast oliwki. Można je przeplatać domowymi sposobami, np. namoczyć w ciepłej wodzie otręby pszenne lub płatki owsiane i wykonać z nich okład. Poprawią nawilżenie, zmiękczą łuski i będą miały działanie łagodzące. Po kąpieli powinno się również stosować na główkę krem nawilżający aby uniknąć przesuszenia skóry.

Kiedy do lekarza?

Najczęściej rodzice są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem ciemieniuchy. Jednak jeśli walczymy z nią dwa tygodnie, a nie widać jakiejkolwiek poprawy warto udać się do pediatry lub dermatologa. Konieczne może okazać się zastosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym.

Do lekarza zwróćmy się również jeśli widzimy, że ciemieniucha wywołuje u dziecka dodatkowe dolegliwości jak np. świąd, gdyż może to świadczyć o jej nadkażeniu. Specjalista pomoże nam również jeśli pomimo odpowiedniego wyleczenia problem nieustannie nawraca oraz jeśli objawy pojawią się poza skóra głowy. Może się bowiem okazać że u dziecka wystąpił problem alergii a nie ciemieniuchy.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj