fot.elements.envato.com

Tonik jest często pomijany w pielęgnacji skóry twarzy. Przywraca on jednak odpowiednie pH, a także pomaga w lepszym wchłanianiu się składników odżywczych kremów do twarzy. Co więcej, nadaje się on zarówno do cery suchej, jak i do mieszanej czy dojrzałej. Jaki rodzaj toniku wybrać do konkretnego typu skóry i w jaki sposób go używać?

Tonik do twarzy – działanie

Codzienne stosowanie toniku w pielęgnacji twarzy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, po stosowaniu kosmetyków do mycia (żeli, mleczek, pianek), które zawyżają lub zaniżają naturalne pH twarzy, przywraca on skórze naturalny odczyn. Zbyt wysokie pH (zasadowe) prowadzi do powstawania zaskórników, błyszczenia się cery oraz zmęczonego wyglądu skóry. Natomiast zbyt niskie pH (kwaśne) powoduje zniszczenie bariery hydrolipidowej, a także jej wysuszenie. Aby zapobiec tym objawom, wystarczy regularnie stosować tonik. Ponadto usuwa on pozostałości zanieczyszczeń oraz wspomaga lepsze wchłanianie się substancji odżywczych z kosmetyków w głąb skóry. Dodatkowo tonik odświeża skórę, zamyka pory, poprawia jędrność cery oraz ją nawadnia.

Rodzaje toników

Rodzaj toniku warto dopasować do typu swojej cery – wtedy przyniesie on najlepsze efekty. Do skóry suchej i wrażliwej zastosuj tonik z substancjami nawilżającymi oraz takimi, które pomagają utrzymać nawilżenie. Na etykiecie szukaj przede wszystkim soku z aloesu, gliceryny i kwasu hialuronowego. W połączeniu z kremem doskonale radzą sobie z uczuciem ściągniętej skóry oraz jej pieczeniem zarówno po demakijażu, jak i po jej umyciu. Do cery dojrzałej polecamy tonik z właściwościami ujędrniającymi i przeciwstarzeniowymi. Oprócz wcześniej wspomnianych substancji nawilżających powinien zawierać także peptydy, ceramidy oraz witaminę C. Dzięki temu cera będzie odpowiednio nawilżona i ujędrniona. Z kolei tonik do cery tłustej powinien posiadać w składzie wyciąg z rumianku, ekstrakty z drzewa herbacianego lub z wierzby, a także przeciwzapalny cynk. Pomogą one w zmniejszaniu stanów zapalnych oraz wspomogą regenerację bariery hydrolipidowej twarzy. Pamiętaj, żeby wybierać toniki bez alkoholu. W przypadku skóry tłustej może on powodować zwiększenie produkcji sebum. Jeśli natomiast masz cerę mieszaną, skorzystaj z toniku, który łączy wszystkie wyżej wymienione składniki. Dobrze, aby zawierał on substancje łagodzące takie jak rumianek, aloes, a także składniki odświeżające – miętę, szałwię, lawendę i melisę lekarską.

Zobacz także: Pralko-suszarka: jak działa?

Tonik – kiedy i jak używać?

Toniku należy używać rano i wieczorem każdego dnia, zaraz po oczyszczeniu twarzy. Rano pomaga on w lepszym wchłanianiu się składników odżywczych kremu, a wieczorem przywraca skórze odpowiednie pH. W jaki zatem sposób aplikować tonik? Niewielką ilość płynu wylej na wacik i zbliż do twarzy. Możesz przykładać wacik do kolejnych fragmentów cery lub wykonywać posuwiste ruchy. Innym sposobem jest nakładanie toniku na czyste dłonie i rozprowadzanie go na twarzy. Pamiętaj, aby delikatnie przykładać dłonie do cery – nie wklepuj i nie trzyj skóry. Warto także dodać, że – ze względu na dotykanie twarzy rękoma – taki sposób aplikacji toniku nie jest wskazany dla osób z cerą trądzikową. Kolejnym pomysłem na aplikację jest wybór toniku w mgiełce, który rozpyla się na skórę bez użycia rąk i wacików. Wystarczy pamiętać, aby zaaplikować go równomiernie na każdą część cery. Taki sposób jest najbardziej higieniczny i sprawdzi się szczególnie w środku dnia, kiedy chcesz nawilżyć skórę.

Czy warto więc stosować tonik w pielęgnacji twarzy? Jeśli chcesz zachować zdrowy i młody wygląd swojej cery – zdecydowanie tak. Polecamy jednak dobrać odpowiedni tonik do typu skóry. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz, a pomożesz swojej cerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj