Przeprowadzanie badania EEG, czyli elektroencefalografii odbywa się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jego celem jest ocena pracy mózgu. Znajduje ono zastosowanie m.in. w diagnozowaniu i monitorowaniu padaczki, zaburzeń snu, lub tez chorób, których istotą jest uszkodzenie mózgu czy też z niego wynikają. Na przeprowadzenie badania potrzeba 40-45 minut, nie jest ono w najmniejszym stopniu inwazyjne i nie powoduje dolegliwości bólowych.

EEG obrazuje czynność mózgu w oparciu o aktywność komórek nerwowych, które znajdują się w korze mózgowej. Jest to procedura pozwalająca na wykrycie śmierci mózgu, śpiączki czy zatrucia neurotoksynami.

Kiedy wskazane jest EEG?

Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych przeprowadzenie EEG ma miejsce, gdy podejrzewa się zaburzenia snu lub inne stany powiązane z aktywnością tkanki mózgowej. Pośród czynników, które powinny skłaniać do wykonania badania, znajdują się następujące wskazania:

  1. Problemy ze snem, zasypianiem.
  2. Omdlenia.
  3. Niekiedy bóle głowy, szczególnie migreny.
  4. Nadpobudliwość.
  5. Stwierdzenie uszkodzenia w obrębie mózgu, np. w przebiegu rozmaitych schorzeń.
  6. Problemy z koncentracją.
  7. Problemy z pamięcią.

U dzieci dodatkowo zaleca się wykonanie badania EEG, jeśli stwierdzono uszkodzenie mózgowia w trakcie życia płodowego lub już po narodzinach. Zlecane jest ono również w przypadku encefalopatii metabolicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych.

Przed badaniem EEG

Przygotowanie do badania nie obejmuje jakichś wyjątkowych zabiegów. Zaleca się stawienie się w gabinecie wyspanym i dobrze wypoczętym. Warto również zjeść lekki posiłek, który sprawi, że w czasie jego trwania nie dojdzie do nadmiernego spadku poziomu glukozy we krwi.

Jeśli przyjmujemy na stałe leki, które mają wyraźne oddziaływanie na pracę układu nerwowego, to powinny one zostać odstawione na 24 godziny przed rozpoczęciem badania. Ważne jest, aby odbyło się to w porozumieniu z lekarzem. Samodzielne odstawianie leków może być szkodliwe. Przez identyczny czas nie przyjmujemy kofeiny oraz alkoholu.

Przed badaniem myjemy włosy i nie używamy na nich absolutnie żadnych środków służących stylizacji, takich jak lakiery, pianki, żele. Na głowie i włosach nie powinny znajdować się w czasie badania żadne ozdoby – konieczne jest zdjęcie kolczyków czy wypięcie spinek z włosów.

Jak wygląda badanie EEG?

Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Cała procedura pochłania od 40 do 45 minut. W trakcie trwania badania konieczne jest pozostawanie w założonym na głowie specjalnym czepku, który posiada odpowiednio zamontowane elektrody.

Standardowa ilość elektrod wynosi od 16 do 24 sztuk. To właśnie zadaniem tych niewielkich elementów, które znajdą się na naszej głowie, jest rejestrowanie aktywności neuronów.

Na początku badania specjalista poprosi o zamknięcie oczu i leżenie bez ruchu. Badanie można wykonywać podczas snu, jak i podczas czuwania. W kolejnej fazie badania wprowadza się bodźce, których zadaniem jest pobudzanie czynności mózgu. Pacjent ma za zadanie zamykać i otwierać oczy, wprowadza się fotostymulację poprzez błyski świetlne, jak również hiperwentylacja, którą pacjent osiąga samodzielnie, wykonując głębokie wdechy bardzo szybko.

Badanie u dziecka

Przeprowadzenie badania EEG u dziecka ma miejsce w sytuacji, gdy dochodziło u niego do omdleń, zaburzeń świadomości, zaburzeń drgawkowych czy poważnych urazów w obrębie głowy. Niektóre dzieci w czasie badania są niespokojne, boją się, są nadpobudliwe, wówczas zaleca się, aby rodzic, który przebywa na sali wraz z dzieckiem, przytulił je do siebie i uspokoił w celu wykonania badania w sposób niezakłócony. Wynik otrzymamy tego samego lub kolejnego dnia.

Czytaj także: Badanie snu – opis i przebieg badania

Odczytanie wyniku

Odczytaniem i interpretacją wyniku badania zajmuje się lekarz kierujący. Po wyjściu z gabinetu posiadamy wykres fal mózgowych oraz opis. Warto udać się z nim do lekarza rodzinnego lub ogólnego.

Ile kosztuje badanie? Czy jest dostępne na NFZ?

Badanie EEG można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia bezpłatnie, pod warunkiem, że posiadamy skierowanie od lekarza, który posiada umowę z NFZ. Istnieje również możliwość przeprowadzenia tego badania prywatnie wówczas koszt wacha się najczęściej w granicach 70-130 zł. Niekiedy w przypadku dzieci jest on wyższa.

Literatura:
1. Mark Quigg: EEG w praktyce klinicznej. Wrocław: Elsevier Urban&Partner, 2008.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj