fot. whitepress.com

Zmiany skórne mogą pojawiać się na twarzy i ciele. Najczęściej jednak występują na czole, nosie, brodzie czy polikach. Mogą pojawić się na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, źle skomponowanej diety, w której znajduje się dużo przetworzonej żywności, a nawet na skutek alergii pokarmowych czy kontaktowych. A czy wiesz, jak sobie z nimi radzić i co robić, by się nie pojawiały? Sprawdź!

Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?

Zaskórniki występują zwykle w okolicy gruczołów łojowych. U osób z cerą tłustą lub mieszaną jest to przeważnie strefa T, chociaż wągry mogą pojawić się również w okolicach dekoltu, klatki piersiowej, a nawet na plecach. Są dwa rodzaje zaskórników – otwarte, czyli czarne i zamknięte, czyli białe.

Czarne wągry powstają, gdy pory skóry pozostają otwarte. Wówczas gromadzi się w nich sebum i zanieczyszczenia, które mieszają się z melaniną, a następnie utleniają, co powoduje ich zabarwienie. Z kolei zaskórniki białe to te, które gromadzą się wewnątrz zamkniętych porów. Tworzą wówczas małe, białe lub żółte grudki pod skórą.

Otwarte zaskórniki są bardziej widoczne, ponieważ ich czarny kolor jest bardziej kontrastujący z karnacją. Na szczęście regularne oczyszczanie, peelingowanie i nawilżanie skór pomaga się pozbyć obu rodzajów zaskórników.

Jak usunąć zaskórniki?

Wszystko zależy od tego, jaki duży jest problem. Jeśli dopiero zauważyłaś wągry na skórze, zacznij od zmiany nawyków pielęgnacyjnych. Na początek zrób peeling. Pomoże oczyścić cerę z martwego naskórka, co wpłynie na odblokowanie porów. Zastosuj też krem na zaskórniki. Najlepszy będzie taki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, by nie nasilać problemu zatykających się porów. Możesz też stosować specjalne płyny lub toniki na wągry.  

Dobry tonik na wągry to ten na bazie kwasu salicylowego. Pomaga w odblokowywaniu porów i złuszczaniu martwych komórek skóry. Tonik z kwasem salicylowym może również pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego skóry i zmniejszeniu produkcji sebum. Równie pomocne będą toniki i płyny z wyciągiem z zielonej herbaty. Mają one właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w redukcji zaskórników.

Jeśli Twój problem jest bardziej zaawansowany, wybierz się do kosmetyczki. Może ona zaproponować jeden z zabiegów oczyszczających, które będzie ingerował w strukturę skóry, ale pomoże pozbyć się wągrów. Kosmetyczka może zaproponować Ci peeling kawitacyjny z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych lub mikrodermabrazję polegającą na delikatnym ścieraniu warstwy rogowej skóry. Nigdy nie wyciskaj wągrów. Możesz uszkodzić skórę, a nawet wywołać stany zapalne w otwartych porach.

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

W pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników najważniejsza jest profilaktyka, a więc regularne oczyszczanie skóry, które pomoże usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwe komórki skóry. Do oczyszczania używaj łagodnych środków myjących. Do codziennej pielęgnacji wybieraj kosmetyki o lekkiej formule, które nie będą zatykać porów. Unikaj ciężkich kremów i olejów, szczególnie na obszarach skłonnych do zaskórników.

Regularna eksfoliacja również będzie pomocna w zapobieganiu powstawaniu zaskórników. Wybieraj delikatne peelingi lub produkty z kwasami owocowymi, które nie będą zbyt agresywne dla skóry. Nie przesadzaj z eksfoliacją, ponieważ nadmierne tarcie może podrażniać skórę i prowadzić do powstawania zaskórników. Ponadto unikaj dotykania twarzy brudnymi rękami i pamiętaj o regularnym czyszczeniu akcesoriów do makijażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj