Badanie snu, czyli polisomnografia, to badanie, które wykonuje się w celu zdiagnozowania przyczyny zaburzeń snu, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Podczas badania ocenia się między innymi fazy snu, sposób oddychania, a także inne czynności życiowe.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania snu?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania snu są zaburzenia oddychania podczas snu. Badanie snu zaleca się często osobom, które regularnie chrapią, ale również mają problemy z wybudzeniem się, śpią bardzo niespokojnie lub cierpią na bezsenność. Zaburzenia snu niestety bardzo często przekładają się na złe samopoczucie i zmniejszoną efektywność w ciągu dnia. Osoby, które źle śpią w ciągu nocy, bardzo często są bezustannie senne w ciągu dnia, budzą się zmęczone, często z bólem głowy, a poza tym mimo, że spały wystarczającą liczbę godzin, są stale niewyspane i rozdrażnione. W niektórych przypadkach badanie snu przeprowadza się także u osób, które chorują na padaczkę.

Jak przebiega badanie?

Zazwyczaj podczas badania snu przeprowadza się cztery rodzaje badań. Są to elektroencefalografia (EEG), elektrokardiografia (EKG), elektrookulografia (EOG) oraz elektromiografia (EMG). W związku z tym, na ciele pacjenta, w różnych miejscach umieszcza się elektrody oraz czujniki. W celu monitorowania czynności mózgu elektrody są przyklejane na głowie. Aby zbadać aktywność serca podczas snu elektrody zostają umieszczone również na klatce piersiowej. Poza tym, elektrody przyczepia się w okolicy oczu badanej osoby. Służy to zbadaniu zmian prądów czynnościowych, jakie powstają podczas ruchów gałki ocznej oraz gdy oczy są pobudzane bodźcami świetlnymi. W celu monitorowania nerwów i mięśni, elektrody są umieszczane również na innych miejscach ciała. Poza tym, blisko ust montuje się mikrofon, czujnik przepływu powietrza oraz termometr. Ważne jest również rejestrowanie ruchów ciała, w związku z czym na kostkę zakłada się czujników ruchów. Żeby możliwa była kontrola oddechu, na klatce piersiowej oraz brzuchu pacjenta, umieszcza się pasy oddechowe. Mogłoby się wydawać, że tak duża liczba czujników i elektrod może uniemożliwić poruszanie się i utrudnić zaśnięcie, jednak są one zakładane w taki sposób żeby nie krępować ruchów. Aby badanie dało wiarygodne wyniki powinno trwać przynajmniej 6 godzin. Przez cały ten czas pacjent jest obserwowany przez przeszkoloną osobę, która w razie konieczności poprawia ułożenie czujników.

Jak się przygotować do badania snu?

Ze względu na to, że badanie snu jest przeprowadzane w szpitalu lub klinice, w której bada się sen, konieczne jest zabranie ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy. Badana osoba musi mieć ze sobą piżamę, najlepiej taką, która ma możliwość rozpinania z przodu. Znacznie ułatwi to przymocowanie do ciała elektrod oraz czujników stosowanych w czasie badania. Poza tym, należy wziąć ze sobą środki higieniczne. Jeżeli miałoby to ułatwić zaśnięcie, można wziąć ze sobą własną pościel, lub tylko jakąś jej część, na przykład poduszkę. W dniu, w którym przeprowadzane jest badanie nie można spożywać napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, herbata czy napoje energetyczne. Nie zaleca się również spożywania alkoholu oraz innych substancji, które działają pobudzająco, ponieważ mogłoby to utrudnić zasypianie, a tym samym przeprowadzenie badania. Badanie snu rozpoczyna się wieczorem, jednak zazwyczaj pacjent musi zgłosić się do ośrodka już popołudniu. Jest to spowodowane tym, że zanim rozpocznie się badanie, przeprowadza się wywiad lekarski, a pacjent wypełnia ankiety dotyczące snu, ogólnego stanu zdrowia oraz tym podobnych informacji. Poza tym, przed rozpoczęciem badania na ciele pacjenta montowane są elektrody i czujniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj