Kiedy zasypiasz, powoli się rozluźniasz i stajesz się mniej wrażliwy na sygnały fizyczne. Podczas paraliżu sennego ciało przechodzi fazę relaksacji, ale umysł jest na tyle rozbudzony, by zauważyć, że nie kontroluje już Twoich zdolności do poruszania się lub mówienia. To zjawisko może również wystąpić po przebudzeniu, wówczas umysł odzyskuje przytomność przed zakończeniem fazy REM.

Co to jest paraliż senny?

Paraliż senny to uczucie niemożności poruszania się, zarówno na początku snu, jak i po przebudzeniu. Mogą mu towarzyszyć halucynacje i strach. Co ważne, nie zagraża życiu, ale wywołuje duży niepokój. Często zaczyna się w okresie dojrzewania i może się nasilić po 20/30 roku życia. Zwykle trwa od kilku sekund do kilku minut.

Budzenie się przed zakończeniem fazy REM może powodować halucynacje i hiperwentylację, a także sprawiać wrażenie, że nie jesteś w stanie poruszać ciałem. Na szczęście paraliż senny szybko mija. 

Co wywołuje ten problem?

Sny pojawiają się wtedy, gdy wchodzisz w fazę REM. Żywe i wyraźne obrazy mogą sprawić, że zaczniesz się rzucać podczas snu. Aby uchronić Cię przed zranieniem, mózg wysyła komunikat do neuronów w celu unieruchomienia kończyn. Jeśli obudzisz się przed zakończeniem 90-minutowej fazy REM, występuje paraliż, dopóki drugi zestaw instrukcji mózgu nie uwolni mięśni. Za paraliż senny nie odpowiadają więc czary, upiory, czy duchy. 

Jak leczyć paraliż senny?

Ten problem jest dość powszechny. W większości przypadków nie wpływa jednak na sen ani na ogólny stan zdrowia. Porozmawiaj jednak z lekarzem, jeśli Cię to niepokoi. Wybierz się do specjalisty także wtedy, gdy paraliż senny powoduje duże zmęczenie w ciągu dnia.

Często cierpią na niego osoby z narkolepsją. Zwykle muszą zażywać leki przeciwdepresyjne, by zmniejszyć lub wyeliminować paraliż senny. To nie oznacza, że cierpią na depresję, po prostu w ten sposób można złagodzić tę dolegliwość. Jeśli przyczyną jest niedobór snu, postaraj się codziennie wysypiać.

Jak zapobiegać?

Może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Często ma podłoże genetyczne. Niejednokrotnie dotyka osoby z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak lęk, depresja, zespół stresu pourazowego lub zespół lęku napadowego. 

Możesz podjąć pewne działania, by zapobiec paraliżowi sennemu. Pamiętaj, by codziennie się wysypiać i trzymaj się ustalonego rytmu snu. Unikaj spania na plecach. Porozmawiaj też z lekarzem, jeśli zaobserwowałeś u siebie jakiekolwiek zaburzenia nastroju.

Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania, dlatego nie czytaj w nim, nie słuchaj muzyki, ani nie korzystaj z komórki. Jedyne, co powinieneś w nim robić oprócz snu, to położyć się i medytować z zamkniętymi oczami. W ten sposób zrelaksujesz i łatwiej zaśniesz. 

Zobacz także: Techniki relaksacyjne – sprawdzone sposoby

Czy paraliż senny jest niebezpieczny?

Chociaż trwający kilka minut paraliż senny może Cię zaniepokoić, z natury nie zagraża zdrowiu. Z drugiej strony często mogą powodować ataki paniki, bezsenność, zespół stresu pourazowego, narkolepsja, bezdech senny, lęk, czy depresja. Ważne jest, by znaleźć prawdziwą przyczynę paraliżu sennego, jeśli taka występuje i ją wyleczyć.

Czytaj także: Jak śnić świadomie? Praktyczny poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj