Uzależnienie od seksu uznawane jest za chorobę dotyczącą zachowań o podłożu seksualnym. Często destabilizuje życie emocjonalne, stawiając na piedestale fizyczną przyjemność. Czym jest seksoholizm i skąd się tak naprawdę bierze?
Uzależnienie od seksu, czyli tak zwany seksoholizm, dotyczy zachowań o podłożu seksualnym, nierzadko dochodzi przez to do rozpadu życia emocjonalnego i społecznego. Seksoholizm objawia się natręctwem seksualnym, częstym oglądaniem pornografii, częstymi masturbacjami i zdradami.
Czym jest uzależnienie od seksu?
Seksoholizmem nazywamy zachowania, dzięki którym uzależniona osoba odczuwa euforię, podobną do tej po spożyciu środków odurzających. Specjaliści twierdzą, że seksoholizm jest spowodowany modą dzisiejszych czasów, czyli nadmiarem tematyki miłosnej i seksualnej w mediach. Innym powodem seksoholizmu, według specjalistów, może być np. zespól stresu pourazowego czy patologia. Osoby uzależnione od seksu, w każdej możliwej sytuacji widzą podtekst seksualny, a bardzo często ludziom i sytuacjom przypisują znaczenie seksualne. Dla seksoholików seks wiąże się z euforią, dużą dawką adrenaliny i ogromem przeżyć.
Seksoholizm związany jest ze stałym dążeniem do stosunków seksualnych i częstym osiąganiem orgazmów. Najczęściej jednak, aby osiągnąć satysfakcję, seksoholik nie musi mieć koniecznie kontaktu seksualnego, ponieważ osoby uzależnione od seksu zaspokaja także sam flirt z drugą osobą.
Z uzależnionymi od seksu wiążą się takie zachowania jak zniekształcone myślenie, bronienie własnej osoby, racjonalizowanie. Seksoholicy zazwyczaj nie biorą odpowiedzialności za swoje zachowania. Usprawiedliwiają się i bronią zrzucając odpowiedzialność na innych. Uzależnienie od seksu jest chorobą, podlegającą leczeniu psychiatrycznemu.
Seksoholizm objawy
Amerykański lekarz, Patric Carnes, opracował kryteria, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby, którą jest uzależnienie od seksu. Należą do nich:
- liczne fantazje seksualne
- oddawanie się seksualnym eskapadom
- próby kontrolowania własnych zachowań seksualnych
- nieudane próby ograniczenia, kontrolowania bądź zaprzestania zachowań seksualnych
- dłuższe i idące dalej niż planowane zdarzenia seksualne
- nieustanne szukanie sytuacji seksualnych
- leczenie moralnego kaca
- zrezygnowanie z życia towarzyskiego na rzecz przyjemności seksualnych
- odstawienie przyjaciół i rodziny, poprzez wybór życia seksualnego
- ciągłe poczucie nienasycenia
- zdenerwowanie, niepokój przy niemożliwości zaspokojenia potrzeb seksualnych
- poszukiwanie bardziej ryzykownych zachowań seksualnych
- nierezygnowanie z życia seksualnego, mimo kłopotów czy strat z niego wynikających