Objawy odry

Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Niemowlęta do około 6 miesiąca życia są chronione przed zachorowaniem dzięki biernej ochronie jaką uzyskały od matki. Mniejsze dzieci są silniej narażone na rozwój powikłań w związku z chorobą, jednak objawy odry, niezależnie od wieku dziecka pozostają takie same.

Odra – etapy choroby

Objawy jakie występują w czasie odry uzależnione są od konkretnego etapu choroby. Wyróżniamy:

 1. Okres wylęgania
 2. Okres nieżytowy
 3. Okres wysypkowy
 4. Okres zdrowienia

Objawy odry

 • Katar,
 • Gorączka,
 • Ból gardła,
 • Męczący kaszel,
 • Światłowstręt,
 • Zaczerwienienie oczu,
 • Obrzmienie twarzy jak po długotrwałym płaczu,
 • Charakterystyczna wysypka.

Objawy odry na poszczególnych etapach choroby

Okres wylęgania choroby trwa zwykle od 9 do 14 dni. W tym czasie najczęściej nie występują żadne objawy, niekiedy może pojawić się stan podgorączkowy, pogorszone samopoczucie czy osłabienie.

Okres nieżytowy odry często bywa mylnie diagnozowany jako klasyczna infekcja wirusowa. Jego pierwszym objawem jest bowiem nieznaczne podwyższenie temperatury ciała. Pojawia się również zapalenie spojówek, światłowstręt, nieżyt nosa i lekki obrzęk powiek. Powszechnie pojawia się zapalenie gardła oraz krtani jak również suchy i silnie męczący kaszel. Gdy miną dwa – trzy dni pojawiają się charakterystyczne plamki Fiłatowa i Koplika, które umiejscawiają się na błonach śluzowych policzków, na wysokości zbliżonej do zębów trzonowych. Są to niewielkie białe punkciki otoczone czerwoną obwódką.

W wysypkowym okresie odry choroba staje się już łatwa do rozpoznania dzięki wystąpieniu charakterystycznej, szerzącej się wysypki. Jednocześnie z jej pojawieniem się temperatura ciała wzrasta nawet do 40 stopni. U dziecka widoczne jest znaczne pogorszenie się samopoczucia, występują duszności, sinica i przyspieszenie tętna, dziecko staje się apatyczne i senne. Wysypka w pierwszej kolejności pojawia się w obrębie twarzy oraz na skórze za uszami. Następnie przemieszcza się coraz niżej zajmując szyje, górną część klatki piersiowej i pleców. W konsekwencji występuje na całym tułowiu i kończynach i widoczne są jedynie niewielkie smugi białej, zdrowej skóry, to tzw. Lamparcia skóra. Początkowo zmiany na skórze są nieliczne, małe i mocno rozsiane, mają charakter ciemnoróżowych plamek. Następnie ich ilość znacznie się zwiększa, stają się silniej wypukle, przypominając grudki, stopniowo zlewają się ze sobą. Wysypka ustępuje w takiej samej kolejności jak się pojawiała.

Okres zdrowienia obejmuje czas kilku dni. Jednocześnie ze znikającą wysypką ustępuje gorączka i złe samopoczucie, a także uporczywy kaszel i wszystko wraca do normy sprzed choroby. Przez kilka dni po chorobie dziecko może być osłabione powinno więc przez około tydzień pozostać w domu, można wychodzić stopniowo na spacery aby wzmocnić organizm, jednak do żłobków, przedszkoli i szkół puszczamy po zakończeniu się rekonwalescencji po chorobie.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię