Każda kobieta, która jest w ciąży, dostaje od lekarza informację jakiego dnia prawdopodobnie urodzi. Czasem jednak zdarza się, że dzień ten mija i nadal dziecko pozostaje w brzuchu matki. Mówi się wtedy o ciąży przenoszonej. Terminu tego można użyć gdy minął 42 tydzień ciąży. W takich wypadkach kobiety się niepokoją i myślą o tym, by przyspieszyć poród. Czy jest to dobry pomysł i jakie są sposoby na przyspieszenie porodu?

Co powoduje przyspieszenie porodu?

Sposoby na przyspieszenie porodu określa się jako metody jego indukowania. Nie jest to nic nowego – kobiety starają się to robić już od wielu wieków. Jest kilka sposobów na to, aby przyspieszyć akcję porodową.

Jednym z nich jest po prostu zwiększenie aktywność fizycznej, choć oczywiście nie można z tym przesadzić. Musi to być nadal ruch umiarkowany. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów i np. uczęszczanie na specjalne zajęcia jogi dla ciężarnych kobiet lub innych tego typu. Z drugiej strony ważny jest także czas na relaks i odprężenie się, więc o tym też nie można zapomnieć.

Wśród metod na przyspieszenie porodu wymienia się również współżycie seksualne z partnerem. Wiele kobiet obawia się to robić, szczególnie w ostatnim okresie ciąży, ale wystarczy dobrać odpowiednie bezpieczne pozycje seksualne. Jeśli jednak nie chcesz współżyć w ciąży, to możesz zdecydować się tylko na delikatne pieszczoty z partnerem. Na przyspieszenie porodu działa m.in. drażnienie brodawek – oksytocyna wtedy się zwiększa, a ona powoduje skurcze macicy.

Można również sięgnąć po produkty spożywcze, która także mogą pomóc przyspieszyć poród. Są to m.in. ananas, pikantne potrawy, bakłażan, ocet balsamiczny.

Ćwiczenia przyspieszające poród

Tak jak wspomniane było wcześniej, aby przyspieszyć poród można zwiększyć trochę aktywność fizyczną. Jakie ćwiczenia warto wykonywać? Jedną z opcji jest skakanie w pozycji siedzącej na piłce gimnastycznej. Z łatwością kupimy takie w sklepach sportowych, albo możemy skorzystać z nich w większości klubów fitness. Inną zalecaną aktywnością jest chodzenie po schodach. Czasem wystarczą również trochę dłuższe niż zazwyczaj spacery. Możemy również zapisać się na specjalne zajęcia fitness dla przyszłych mam.

Czy przyspieszanie porodu jest bezpieczne?

Kobieta, która jest w ciąży pozostaje pod opieką lekarza ginekologa i zawsze jeśli coś ją niepokoi powinna zwrócić się do niego o pomoc. Tak samo należy zrobić jeśli zastanawiamy się czemu mimo, że termin porodu już minął, my nadal nie urodziłyśmy. Z tego powodu wszelkie próby przyspieszenia porodu warto skonsultować z lekarzem, tym bardziej, że nie wszystko może być dla nas, oraz dla dziecka, korzystne.

Czasem przyspieszenie porodu zaleca sam lekarz, szczególnie jeśli życie matki lub dziecka jest zagrożone i poród może uratować sytuację. Wtedy pacjentka jest od opieką lekarza w szpitalu i to tam musi nastąpić akcja przyspieszenia porodu. W warunkach szpitalnych często podaje się kobiecie kroplówkę z oksytocyną. Inne metody to m.in. użycie cewniku Foleya, żel z prostaglandynami (grupa hormonów) oraz amniotomnia (chirurgiczne przerwanie błon płodowych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj