Cholesterol HDL to inaczej tak zwany dobry cholesterol, którego poziom wyznacza się jednocześnie z określeniem poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz cholesterolu całkowitego. Badanie cholesterolu we krwi jest bardzo szybkie i należy je wykonywać kontrolnie raz w roku w celu monitorowania ewentualnego zagrożenia miażdżycą.
Czym jest dobry cholesterol (HDL)?
Cholesterol HDL to cholesterol o większej gęstości niż LDL. Dobry cholesterol jest niezbędny organizmowi do wytwarzania kwasu żółciowego, hormonów płciowych, a także witaminy D. Im wyższy poziom dobrego cholesterolu tym lepiej, ponieważ cholesterol HDL niweluje negatywne działanie złego cholesterolu. Cholesterol HDL usuwa bowiem cholesterol LDL z tkanek obwodowych oraz ścian naczyń, przez co przyczynia się do zapobiegania miażdżycy. Jeżeli poziom dobrego cholesterolu jest niski, wzrasta ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz choroby wieńcowej.
Jakie są normy dla cholesterolu?
W różnych źródłach podaje się różne normy cholesterolu, dlatego po wykonaniu badania i otrzymaniu wyników, warto zgłosić się do lekarza, z którym skonsultuje się wyniki i opracuje ewentualny plan leczenia, diety, itp. Najczęściej przyjmuje się, że poziom cholesterolu całkowitego powinien się zawierać między 3,6 a 5,2 mmol/l (138 – 200 mg/dl). Jeżeli cholesterol jest wyższy niż 6,5 mmol/l (250 mg/dl) można mówić o nieprawidłowym wyniku. Zły cholesterol (LDL) powinien być niższy niż 3,5 mmol/l (135 mg/dl), natomiast o wartościach nieprawidłowych mówi się, jeżeli poziom cholesterolu LDL jest wyższy niż 4,0 mmol/l (155 mg/dl). W przypadku cholesterolu HDL obowiązują różne normy dla kobiet i dla mężczyzn. U kobiet poziom dobrego cholesterolu powinien mieścić się między 1,0 a 2,1 mmol/l (40 – 80 mg/dl), natomiast u mężczyzn poziom tego cholesterolu powinien wynosić między 0,9 a 1,8 mmol/l (35 – 70 mg/dl).
Zwłaszcza podwyższony poziom złego cholesterolu świadczy o tym, że pacjent powinien rozważyć zmianę diety, stylu życia oraz być może przyjmowanie leków, bowiem wysoki poziom cholesterolu LDL świadczy o ryzyku wystąpienia miażdżycy, zawału serca, a także choroby wieńcowej.
Z czego może wynikać niski poziom cholesterolu HDL?
Przyczyn, z których poziom cholesterolu HDL jest niski, może być kilka. Jednym z powodów jest rodzinna hiperlipidemia. Poza tym, poziom dobrego cholesterolu jest niekiedy niższy u osób cierpiących na cukrzycę drugiego typu lub takich, które przyjmują niektóre typy leków. Czasami niski poziom cholesterolu HDL jest spowodowany niewłaściwą dietą oraz zbyt małą ilością ruchu. Jeśli podczas badania wykryje się zbyt niski poziom dobrego cholesterolu należy rozważyć zmianę stylu życia, a w szczególności diety.
Jak przebiega badanie cholesterolu HDL?
Przebieg badania dobrego cholesterolu jest taki sam, jak przebieg badania poziomu cholesterolu złego oraz całkowitego. Badanie polega na pobraniu z żyły łokciowej pacjenta odpowiedniej ilości krwi, a następnie przekazaniu jej do laboratorium analitycznego, w którym określany jest poziom poszczególnych frakcji cholesterolu. W niektórych przypadkach krew do badania jest pobierana z dłoni, zamiast z żyły łokciowej. Przed pobraniem krwi skóra pacjenta, w miejscu, w którym wykonywane będzie wkłucie, jest dokładnie odkażana alkoholem lub środkiem dezynfekującym, aby zapobiec niechcianym infekcjom.
Jak się przygotować do badania poziomu cholesterolu we krwi?
Przed badaniem pacjent powinien być na czczo i nie przyjmować posiłków ani płynów przez około 9 – 12 godzin przed planowanym pobraniem krwi. Jeżeli lekarz tak zaleci, na jakiś czas należy zaprzestać przyjmowania niektórych leków, które mogą wpłynąć na wynik osiągnięty w czasie badania poziomu cholesterolu.