Wkładka domaciczna to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Ma swoich zwolenników, ale też i przeciwników. Jest wygodna i nie trzeba o niej pamiętać. Na czym jednak polega? Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem tego sposobu, to koniecznie poznaj kilka informacji na ten temat!
Rodzaje wkładek domacicznych
Wkładki domaciczne wykonane są z plastiku. W swoim składzie zawierają jednak domieszki metali jak srebro czy miedź, a niekiedy także i hormony. Metoda ta polecana jest kobietom, które nie mogą lub nie lubią zażywać ustnej antykoncepcji oraz tym, które już rodziły i nie planują więcej dzieci. Wkładkę domaciczną zakłada lekarz i wykonuje to w trakcie menstruacji. Zabieg jest niemal bezbolesny.
Wśród rodzajów wkładek najbardziej popularna jest wkładka domaciczna zawierająca jony metali. Upośledza ona glikogeny plemnika i uniemożliwia jego prawidłowe działanie. Innym rodzajem są wkładki z hormonami. Zazwyczaj zawierają w sobie pochodne progesteronu, który wpływa na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy i utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy. Na rynku spotkamy się też z wkładkami obojętnymi, które nie mają w sobie ani jonów metali ani hormonów. Ich zadaniem jest więc tylko utrudnienie zapłodnienia. Nie są one jednak aż tak skuteczne. Popularną metodą są także wkładki nici. Sposób ten polega na wszczepieniu na dnie macicy specjalnych nici ze zbiorniczkiem uwalniającym miedź. Wybór odpowiedniej wkładki będzie w większej mierze zależeć od lekarza i przeprowadzonych badań wstępnych. Lekarz musi przede wszystkim wykluczyć możliwość pojawienia się anemii u pacjentki oraz wszelkich innych schorzeń. Powinien więc zlecić cytologię oraz badanie krwi.
Czytaj również: Najpopularniejsze metody antykoncepcji
Jak to działa?
Większość wkładek domacicznych działa na podobnej zasadzie. Ich rolą jest zwiększenie zagęszczenia śluzu oraz spowolnienie ruchu plemników. Ponadto, chociaż brzmi to zaskakująco, doprowadzają one do pojawienia się niegroźnego stanu zapalnego w macicy, co znacznie uniemożliwia zagnieżdżenie się plemnika. Wkładka domaciczna powoduje także zmniejszenie obfitości i skrócenie miesiączki.
Ile kosztuje wkładka domaciczna?
Cena zabiegu założenia wkładki domacicznej zależy od miejsca, gdzie chcemy to wykonać oraz od jej rodzaju. Zazwyczaj potrafi się wahać od 100 do 900 zł. Do tego należy doliczyć też koszt badań przed zabiegiem.
Zobacz także: Globulki antykoncepcyjne – działanie i skuteczność