Jedno z najpopularniejszych warzyw uprawnych w Polsce jakim są buraki ćwikłowe, wciąż pozostaje niedoceniony pomimo wielu bardzo pozytywnych właściwości. Gatunek ten należy do rodziny komosowatych lub szarłatowatych, a wszystkie znane dzisiaj gatunki buraków pochodzą od buraka dzikiego, który pierwotnie występował jedynie pomiędzy wybrzeżami Morza Czarnego oraz Śródziemnego.

Wyróżnia się kilka rodzajów buraka: cukrowe, przeznaczone głównie do produkcji cukru, pastewne, które wykorzystuje się do karmienia zwierząt oraz ćwikłowe spożywane przez ludzi, a jednocześnie zawierające najwięcej zdrowych substancji odżywczych. Od wielu setek lat buraka ćwikłowego uważa się za warzywo lecznicze. Jego właściwości cenili już starożytni Babilończycy, a w późniejszych okresach również Rzymianie i Grecy. Co warto zatem wiedzieć o buraku, aby w naturalny sposób leczyć się z różnych dolegliwości?

Właściwości odżywcze buraków ćwikłowych

Jeżeli chodzi o właściwości odżywcze buraka ćwikłowego to podzielić go można na dwie części – na liście oraz na sam korzeń. Te pierwsze, zwłaszcza gdy są młode, zawierają całą gamę soli mineralnych oraz białka. Korzeń natomiast cechuje się zawartością cukrów, soli mineralnych, białka, witamin A, B, C oraz K, a także zawiera znaczne ilości błonnika, który ma zbawienny wpływ na cały układ trawienny. Bulwa posiada również kwas jabłkowy, cytrynowy, winny i szczawianowy. Jeżeli chodzi o minerały to w burakach znaleźć można spore ilości żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, sodu oraz cynku.

Wpływ buraków na układ krwionośny

Burak należy do warzyw najczęściej zalecanych przez lekarzy oraz dietetyków w przypadku anemii. Od dawna znany jest w medycynie naturalnej jako środek wspomagający krew, a zawdzięcza to swoim barwnikom należącym do bardzo silnych przeciwutleniaczy. Wspomaganie krwi polega tutaj na radykalnym zwiększeniu przyswajania tlenu przez wszystkie komórki organizmu. Z właściwości buraka powinni korzystać też osoby zmagające się na co dzień z nadciśnieniem tętniczym. Według ostatnich badań azotany (występujące w dużych ilościach zwłaszcza w soku z buraków) wpływają na zwiększenie w krwiobiegu stężenia tlenku azotu, który naturalnie koryguje zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Czytaj więcej: Sok z buraka – dlaczego warto go pić?

Wpływ buraków na nowotwory

Jeżeli chodzi o walkę z coraz to powszechniejszymi dziś nowotworami, to głównym sprzymierzeńcem jest tutaj antyutleniacz o nazwie betanina. Zwalcza ona wolne rodniki uszkadzające DNA. Właściwości te poznane zostały już kilkadziesiąt lat temu przy okazji walki z nowotworami układu pokarmowego i pęcherza. Wtedy to chorzy otrzymywali dziennie około 500 mililitrów świeżego soku z buraków, który znacznie poprawiał ich stan oraz wzmacniał krew po chemioterapii.

Wpływ buraków na wirusy

Również nieoceniony jest wpływ buraków na wzmacnianie odporności organizmu, a zwłaszcza na ataki różnego rodzaju wirusów. Pamiętać więc należy, że w przypadku grypy lub innych chorób zakaźnych warto codziennie sięgać po minimum pół litra świeżego soku z buraków. Co więcej, stwierdzono, że regularne jego spożywanie pomaga w walce z kaszlem, gdyż buraki posiadają właściwości wykrztuśne.

W jakiej formie najlepiej spożywać buraki?

Nie od dzisiaj wiadomo, że najwięcej właściwości zdrowotnych mają świeże warzywa i owoce. Tak samo jest z burakami, które świetnie sprawdzą się po pierwsze w roli sałatek, a po drugie w formie wyciśniętych soków, które bogate są w antyoksydanty i witaminy. Buraki zjadane na świeżo posiadają najwięcej wartości, ale w formie ugotowanej również mają ich całkiem sporo. Przykładem może być tutaj barszcz czerwony lub chłodnik przyrządzony również z botwinką, czyli młodymi liśćmi buraka.

Zobacz także: Seler naciowy – wartości odżywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj