fot. elements.envato.com

Nic tak nie psuje intymnego nastroju jak myśl o nieplanowanej i niechcianej ciąży. Chcąc się przed tym ustrzec kobiety stosują różne metody antykoncepcji. My podpowiemy, które z nich są najskuteczniejsze.

Jest wiele metod, aby ustrzec się przed nieplanowaną ciążą. Wiele kobiet może być zwyczajnie na to nie gotowe, a niektóre wręcz nie chcą mieć więcej dzieci. Na szczęście są na to skuteczne sposoby.

Co ma wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Skuteczność danej antykoncepcji określa się według tzw. wskaźnika Pearla. Wykazuje on ile kobiet ze stu zaszło w ciągu roku w ciążę, podczas stosowania danej antykoncepcji. Im takich kobiet było mniej, tym oczywiście metoda była uznawana za bardziej skuteczną. Warto jednak pamiętać, aby nie brać tego wskaźnika, jako nasz jedyny wyznacznik, ponieważ wiele czynników może mieć wpływ na efektywność danej metody antykoncepcyjnej.

Najpopularniejsze metody antykoncepcji:

Pigułka hormonalna

Jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Polega na przyjmowaniu tabletek, które łyka się codziennie. Trzeba pamiętać o tym, żeby przyjmować tabletki o tej samej porze, a przede wszystkim, aby było to systematyczne. Wyjątkiem jest przerwa siedmiodniowa na czas trwania owulacji. Tabletki blokują owulację, i działają poprzez zmianę błony śluzowej tak, aby uniemożliwić osadzenie się komórki jajowej. Przyjmowanie pigułek hormonalnych jest wyjątkowo skuteczną metodą antykoncepcji (wskaźnik Pearla: 0,1-3). Jest też wygodna w stosowaniu, bezpieczna a także niedroga.

Plastry antykoncepcyjne

Metoda polega na systematycznemu naklejaniu plastra, który zawiera w swoim składzie estrogen i progestagen. Substancje te powoli przenikają przez skórę kobiety i przechodzą do krwi. Taki plaster jest dość wygodną metodą, ponieważ przykleja się go tylko raz na siedem dni. Dzięki temu nie trzeba codziennie o tym pamiętać. Plusem plastrów jest też to, że nie obciążają one wątroby, jak to może się zdarzyć w przypadku tabletek.

Zobacz także: Tabletka dzień po – recepta online a recepta od lekarza rodzinnego

Niestety, plastry mogą być stosowane tylko przez kobiety, których waga nie przekracza 90 kilogramów, a skutkiem ubocznym tej metody mogą być niestety reakcje alergiczne skóry. Skuteczność zgodnie ze wskaźnikiem Pearla to 0,2-0,8.

Metody antykoncepcji – mini pigułka

Jest to metoda dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów. Takie tabletki trzeba przyjmować codziennie o tej samej porze, bez przerw na owulację. Regularne stosowanie tych tabletek ma ogromny wpływ na ich skuteczność.  Wadą tej metody jest to, że może wywoływać nieregularne miesiączkowanie i plamienia między owulacjami. Wskaźnik Pearla to w tym przypadku 0,7–1.

Wkładka domaciczna

Ta metoda polega na założeniu do macicy tzw. spirali, zawierającej hormony albo miedź. Taka wkładka powoduje sterylną reakcję zapalną, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Ze względu na jej wygodę, jest to coraz częściej stosowana metoda antykoncepcyjna. Nie trzeba o niej pamiętać codziennie, jak w przypadku tabletek. Taką wkładkę wymienia się tylko raz na kilka lat.

Niestety ma też swoje minusy, jakimi może być np. występowanie obfitych miesiączek czy pojawianie się stanów zapalnych jajników. Bywa też, na szczęście rzadko, że dochodzi do uszkodzenia macicy.

Wskaźnik Pearla: wkładka hormonalna: 0–0,6; niehormonalna: 0,2–1,5;

Zastrzyk antykoncepcyjny

Jest to bardzo skuteczna metoda. W jej przypadku, co trzy miesiące wykonuje się zastrzyk, zawierający hormon gestagen. Hormon ten blokuje możliwość zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Jest to również bardzo wygodna forma antykoncepcji, ponieważ stosowana jest tylko raz na trzy miesiące. Często niestety powoduje nieregularność cykli i tycie. Zdarza się też, że stosowana długo, wywołuje osteoporozę.

Wskaźnik Pearla w tym przypadku to 0–1.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj