test na ojcostwo
fot. elements.envato.com

Na obecnym poziomie rozwoju technologii ustalenie ojcostwa jest szybkim, prostym i przede wszystkim bezpiecznym badaniem. Nie wiąże się z nim jakiekolwiek ryzyko, zaś sam przebieg testu odbywa się w komfortowych warunkach. Wykorzystując innowacyjne rozwiązania ustalany jest profil genetyczny dawców na podstawie porównania materiału dziecka i ojca.

Ustalenie ojcostwa – prosty i bezpieczny test

Badanie DNA pozwala na sprawdzenie, czy dawca próbki jest faktycznym biologicznym ojcem dziecka. Jeżeli mamy podejrzenie co do ojcostwa, stanowi ono najbardziej precyzyjne narzędzie o bardzo wysokim stopniu wiarygodności. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Test genetyczny jest w stanie wykazać inny niż ojcostwo stopień pokrewieństwa między osobami, których poszczególne geny są badane i porównywane. Znakomita dokładność identyfikacji genetycznej dawców wpływa na unikalność testów tego typy i ich rosnącą popularność.

Skąd wziąć materiał genetyczny domniemanego ojca?

Wbrew tego, co możemy sądzić, test na ojcostwo nie jest skomplikowaną usługą i wiąże się z minimum wymagań dla pacjenta. Badanie pokrewieństwa dowolnego typu sprowadza się do pozyskania i przekazania laboratorium próbki materiału DNA. Najczęściej wybieraną przez pacjentów drogą dostarczenia jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. W innym przypadku możemy zdecydować się pozyskanie próbki krwi. Trzecim sposobem jest dostarczenie mikrośladów DNA z takich przedmiotów, jak szklanka, chusteczka z wydzieliną lub szczoteczka do zębów.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Koszty badania ojcostwa w porównaniu z ich dokładnością i poziomem jakości są stosunkowo niewielkie. Przebieg testu na ojcostwo przy średnich nakładach finansowych daje znakomite efekty w krótkim czasie. Wyniki są zazwyczaj dostępne po około 6-7 dniach roboczych Cena samej usługi uzależniona jest od laboratorium, w którym przeprowadzany jest test DNA. Pobranie próbek zazwyczaj jest w koszcie badania. Nie musimy się więc obawiać jakichś dodatkowych wydatków czy opłat. Badanie ojcostwa lub innego stopnia pokrewieństwa może być wykonywane na prywatne zlecenie klienta lub zarządzone przez sąd. Przesłanka do przeprowadzenia badania DNA również wpływa na wartość samej usługi. Koszt zazwyczaj waha się w granicach od 500 zł do nawet 2000 zł. Tak duża różnica wynika przede wszystkim z konieczności zachowania właściwych procedur, pozyskania rekomendacji i dostarczenia dodatkowych opinii (np. w przypadku testu zleconego przez sąd rodzinny).

Co ciekawe, usługa prywatna oferowana przez niektóre laboratoria może być opłacona w sposób ratalny. Jest to znaczne ułatwienie w sytuacji, kiedy nie stać nas na natychmiastowy wydatek rzędu 2000 zł.

Jak przeprowadzany jest test DNA w kierunku ojcostwa?

Kod DNA jest unikalnym dla każdego człowieka zapisem informacji, które przekazujemy naszemu potomstwu. Test na ojcostwo opiera się na analizie zapisu kilkunastu fragmentów kodu. Tak zwane markery DNA, wybierane najczęściej w liczbie od 16 do 24, są zlokalizowane w różnych częściach ludzkiego genomu. Te unikatowe sekwencje nukleotydowe przyczyniają się do różnorodności populacyjnej i powodują, że materiał genetyczny każdego człowieka jest oryginalny i łatwy do wyodrębnienia. Każde dziecko połowę swojego DNA otrzymuje od ojca. Problem ustalenia ojcostwa jest ostatecznie więc rozwiązywany w drodze porównania wspomnianych sekwencji nukleotydów pozyskanych z próbek od dawców. Więcej o specyfice i dokładności testów DNA możemy poczytać na stronie https://diag.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj