Nerki
fot. elements.envato.com

Nerki odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Mówi się, że oczyszczają krew. To ważny organ w układzie moczowym, który dba także o odpowiedni poziom wody w organizmie, gospodarkę hormonalną i elektrolitową.

Dbaj o nerki

Mimo że większość z nas jest coraz bardziej świadoma, jak istotne jest dbanie o zdrowie, to niestety nie dość często założenia wprowadzamy w życie. Niestety większość chorób nerek przebiega bezobjawowo, uszkadzając je. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Powinniśmy przynajmniej raz do roku wykonać podstawowe badania moczu i krwi, aby wykluczyć dysfunkcje nerek.

 Jak dbać o nerki? Poznajmy kilka podstawowych zaleceń:

  1. Nawadnianie – jak wspomina portal Dbajonerki w swoim artykule https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/zdrowe-nerki-najwazniejsze-zasady – „Nerki to naturalny „filtr” organizmu (…), dlatego zwiększone wydzielanie moczu przepłukuje i „oczyszcza” drogi moczowe”, Dlatego, żeby wspomóc pracę nerek, należy wypijać odpowiednią porcję wody mineralnej – około 2-2,5 litra dziennie. Jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u nas problemy z nerkami, powinniśmy unikać wody wysokozmineralizowanej, mocnej kawy i herbaty. Im więcej pijemy, tym bardziej pomagamy nerkom w filtracji i usuwaniu szkodliwych substancji.
  2. Odpowiednia dieta – dbajmy o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Wprowadźmy do codziennego menu produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce. Unikajmy przetworzonej żywności w tym fast foodów. Ograniczmy też spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. Nauczmy się zastępować sól jej ziołowymi zamiennikami. Ograniczmy słodycze, napoje słodzone i gazowane. Dbajmy o siebie, aby nie dopuścić do nadwagi i otyłości, bowiem zwiększają one predyspozycje do chorób nerek.
  3. Aktywność fizyczna – sport to zdrowie. Zacznijmy się ruszać! Dzięki temu nasza figura będzie idealna, a waga w normie, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko wielu chorób towarzyszących otyłości.
  4. Nie zwlekajmy z wizytą w toalecie – zalegający w pęcherzu mocz może sprzyjać rozwijaniu się bakterii, które mogą zaatakować układ moczowy.
  5. Uważajmy na leki przeciwbólowe – ich zbyt częste, niezgodne z zaleceniami stosowanie może spowodować uszkodzenie nerek.
  6. Używki – są dla układu moczowego szkodliwe – szczególnie alkohol, który wymusza na nerkach zwiększoną pracę. Muszą one przefiltrować krew, aby pozbyć się szkodliwych toksyn. Palenie papierosów także szkodzi naszemu zdrowiu.
  7. Produkty wspomagające pracę nerek – a także układu moczowego. Ziołowy skład takich preparatów wspomoże prawidłową pracę nerek.
  8. Kontrola – regularne wizyty u lekarza oraz wykonywanie kontrolnych badań moczu i krwi pomogą w diagnostyce chorób nerek.

Pamiętajmy, że nerki pracują nieustannie, każdego dnia filtrują setki litrów krwi, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego tak ważna jest troska o nie. Wiemy już, jak dbać o nerki, teraz czas, aby wprowadzić zalecenia w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj