Kiszonki to niedocenione, ale wspaniałe produkty, które są niezwykle bogate w witaminy i mikroelementy. Są one doskonałą opcją na jesienno – zimowe miesiące, kiedy to trudno o świeże, pyszne warzywa i owoce. Zaletą kiszonych  przetworów jest przede wszystkim to, że zachowują one większość swoich wartości odżywczych, a przy tym są smaczne i niskokaloryczne. Zobacz, dlaczego warto jeść kiszonki i jakie będą najzdrowsze.

Kiszonki – z czego zrobić?

Kiszenie to metoda znana od bardzo dawna, początkowo stosowana głównie w celu przedłużania przydatności do spożycia produktów spożywczych, jednak kiszonki warto robić nie tylko z tego względu, ponieważ mogą być naprawdę pyszne i wzbogacić smak wielu potraw. Najbardziej popularne z kiszonek są pewnie ogórki kiszone oraz kapusta, ale kisić można wiele różnych warzyw, a nawet owoce. Doskonale będą smakowały między innymi kiszone buraki, cebula, cukinia, rzodkiew, kalafior, bakłażan, botwinka, czosnek, marchew, pomidory, papryka, a także jabłka, śliwki, cytryny czy gruszki. Produkty przygotowane do kiszenia muszą być świeże i dojrzałe, jednak nie za bardzo, żeby nie stały się miękkie i niesmaczne. Warzywa do kiszenia należy umieścić w słoiku albo specjalnym naczyniu przeznaczonym do kiszenia, zalać wodą z solą oraz dodać przyprawy, takie jak liść laurowy, ziele angielskie, gorczycę czy koper. Jedynie kapusty nie zalewa się solanką, a posypuje solą i zagniata do momentu aż kapusta puści sok. Jako dodatek do obiadu albo samodzielna przekąska, doskonałe będą kiszonki wielowarzywne, przygotowane na przykład z kapusty, papryki, marchewki, cebuli i kalafiora.

Kiszonki najlepiej przygotowywać samodzielnie, ponieważ kupowane kiszone warzywa często zawierają środki konserwujące i nie są tak zdrowe jak naturalne kiszone warzywa. Jeśli decydujemy się na zakup kiszonek, wybierajmy te na lokalnym targu czy w warzywniaku, ponieważ kiszonki w supermarketach bardzo często nie są fermentowane naturalnie, tylko dodaje się do nich substancje przyspieszające fermentację, co sprawia, że nie są one tak smaczne i zdrowe.

Kiszonki – źródło witamin i wartościowych składników

Kiszonki są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Właściwie wszystkie rodzaje kiszonych warzyw i owoców zawierają witaminy A, witaminy z grupy B, C, E, K oraz PP. Kiszonki zawierają także składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapń i fosfor.

Oprócz witamin, kiszonki zawierają między innymi kwas mlekowy, który jest naturalnym probiotykiem i wspomaga układ odpornościowy, wpływa oczyszczająco na organizm oraz reguluje pracę układu trawiennego wspierając rozwój zdrowej flory bakteryjnej w jelitach. Co więcej, kwas mlekowy poprawia wchłanianie produktów przemiany materii i jest ważnym elementem w procesie syntezowania witamin z grupy B oraz witaminy K. Kiszone warzywa wpływają również na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.

Co więcej, kiszone warzywa kapustowate, a także sok z kiszonej kapusty mają działanie przeciwnowotworowe. Kiszone warzywa są polecane również osobom na diecie oraz dbającym o zgrabną sylwetkę, a to dlatego, że są niskokaloryczne (100 gramów kiszonej kapusty to jedynie 15 kcal), redukują uczucie głodu, zawierają duże ilości błonnika, zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas, przyspieszają metabolizm i spalanie kalorii. Kiszonki zawierają również tryptofan, który reguluje procesy zachodzące w całym organizmie i wpływa między innymi na wytwarzanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Kiszonki najlepiej jeść na surowo, ponieważ w procesie obróbki tracą swoje wartości. Poza tym, jedząc kiszone warzywa, mimo, że są bardzo zdrowe, należy zachować umiar, ponieważ zawierają one duże ilości soli, która jak wiadomo, w nadmiarze jest szkodliwa.

Zobacz także: Dlaczego warto wybrać olej z ostropestu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj