Przedwczesny wytrysk to rodzaj dysfunkcji seksualnej, która pojawia się, gdy mężczyzna ma orgazm i uwalnia nasienie wcześniej, niż chciałby on lub jego partnerka. Często zdarza się przed lub wkrótce po penetracji podczas stosunku. Może być frustrującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera seksualnego i sprawia, że ​​Twoje życie seksualne jest mniej przyjemne. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przyczyny mogą mieć podłoże fizyczne, chemiczne, emocjonalne/psychologiczne.

Problemy fizyczne i chemiczne obejmują:

  • podstawową diagnozę zaburzeń erekcji.
  • nieprawidłowy poziom oksytocyny, która wpływa na funkcje seksualne u mężczyzn. Warto również zbadać poziom hormonu luteinizującego (LH), prolaktynę i hormonu tyreotropowego (TSH).
  • niski poziom serotoniny lub dopaminy, substancje chemiczne w mózgu odpowiedzialne za pożądanie seksualne i podniecenie.
  • penis, który jest wyjątkowo wrażliwy na stymulację.

Przyczyny emocjonalne lub psychologiczne przedwczesnego wytrysku obejmują:

  • lęk przed współżyciem z nowym partnerem lub ponownym uprawieniem seksu po długim okresie abstynencji. Niekiedy związany jest z brakiem pewności siebie, poczuciem winy, nadmiernym podnieceniem lub stymulacją.
  • problemy w związku.
  • depresję.

Przedwczesny wytrysk: objawy

Najczęstszym objawem jest wytrysk, regularnie występujący przy niewielkiej stymulacji seksualnej. Mężczyzna ma problem z jego kontrolowaniem, co zmniejsza przyjemność seksualną. Może też pojawić się u niego poczucie winy, zażenowania lub frustracji.

Zobacz także: Test na ojcostwo – jakie daje korzyści?

Diagnoza

Przedwczesny wytrysk rozpoznaje się na podstawie typowych objawów. Aby zrozumieć Twój problem, lekarz będzie musiał omówić z Tobą Twoją historię seksualną. Bądź szczery i otwarty. Im więcej twój lekarz wie, tym lepiej może ci pomóc. 

Jeśli twoja historia seksualna nie ujawni istotnych czynników psychicznych lub emocjonalnych, które przyczyniają się do przedwczesnego wytrysku, specjalista najprawdopodobniej będzie chciał Cię zbadać. Może też zlecić testy neurologiczne, aby ustalić, czy istnieje problem fizyczny powodujący wspomnianą dysfunkcję.

Metody behawioralne

Wspomniane metody są skuteczne w 95%. Warto więc je wypróbować. W pierwszej metodzie Ty lub Twój partner będziecie stymulować penisa, aż poczujesz, że zbliża się orgazm. Następnie zatrzymajcie stymulację na około 30 sekund. Gdy odzyskasz kontrolę nad swoją reakcją, pobudzanie zaczyna się od nowa. Ten proces powtarza się 3 lub 4 razy, zanim pozwolisz sobie na orgazm.

Druga metoda działa w podobny sposób. Kiedy poczujesz, że zaraz dojdzie do wytrysku, Ty lub Twój partner będziecie delikatnie ściskać główkę penisa przez około 30 sekund, aby zatrzymać reakcję. Powtarzasz ten proces kilka razy, zanim pozwolisz sobie na osiągnięcie orgazmu.

Oprócz stosowania metody behawioralnej możesz spróbować rozproszenia myśli. Na przykład, gdy jesteś stymulowany seksualnie, pomyśl o nazwiskach graczy w Twojej ulubionej drużynie sportowej.

orgazm
Pixabay.com

Przedwczesny wytrysk: pomoc psychologiczna

Lęk, depresja i inne problemy emocjonalne mogą prowadzić do przedwczesnego wytrysku. W takich przypadkach pomocna może być pomoc psychologa, psychiatry lub seksuologa. Terapia par może również pomóc, jeśli przyczyną zaburzenia u są problemy w związku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj