Leczenie szpitalne nie zawsze oznacza wyłącznie działanie korzystne dla organizmu, prowadzące do wyzdrowienia lub przynajmniej – do poprawy stanu zdrowia. Warunki sprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów sprawiają, że dochodzi do poważnych w skutkach zakażeń. Wiele z nich prowadzi do zgonu, dlatego tak ważne jest ograniczanie ryzyka występowania takich zdarzeń. Pomagają w tym lampy bakteriobójcze.

Lampy antybakteryjne i ich znaczenie w placówkach medycznych

Jednym z najbardziej znanych i budzących obawy pacjentów zakażeń jest sepsa. Groźne są też pneumokoki i gronkowiec, które łącznie zbierają pokaźne żniwo. Z raportu NIK wynika, że tylko w 2019 roku zakażeniu w polskich placówkach służby zdrowia uległo około 400 tys. Najwięcej odnotowano zakażeń układu pokarmowego (44,3%). Inne takie jak posocznica czy gronkowiec, stanowiły po kilka procent pacjentów.

Zastosowanie lamp bakteriobójczych pozwala ograniczyć to zjawisko, przyczyniając się nie tylko do poprawy komfortu pacjenta i ograniczenia ryzyka poważnych powikłań. Znacznie zmniejszają się też koszty leczenia, przez skrócenie czasu pobytu chorego w szpitalu i ograniczenie liczby stosowanych leków czy zabiegów. Lampa UV to jeden z wielu sposobów na osiągnięcie tego celu. Ważne są też przestrzeganie zasad higieny przez personel medyczny, stosowanie wyjałowionego sprzętu i materiałów oraz izolowanie chorych zakaźnych.

Oświetlenie antyseptyczne jako metoda sterylizacji

Źródeł szpitalnych zakażeń może być bardzo wiele. Są nimi inni pacjenci, personel, niesterylizowana aparatura i narzędzia, leki, przedmioty osobiste chorego, a także płyny fizjologiczne. Usunięcie tych przedmiotów i substancji nie jest możliwe, dlatego należy zadbać o ich wyjałowienie. W tym celu stosuje się oświetlenie antyseptyczne.

Wpływ lamp bakteriobójczych na czystość powietrza jest wynikiem emitowania przez nie promieniowania elektromagnetycznego, ze względu na długość fal nazywanego też ultrafioletowym (UV). Lampa UV może je emitować w jednym z trzech zakresów. Dlatego zapewnia też inne efekty – od terapeutycznych, po sterylizacyjne. To ostatnie jest typowe dla promieniowania krótkofalowego UV-C o długości fal w zakresie od 280 µm – 100 µm.

Rodzaje lamp bakteriobójczych

Właściwości lamp bakteriobójczych umożliwiają sterylizowanie pomieszczeń, czyli eliminowanie wszelkich drobnoustrojów, w tym również zarodników. Dzięki temu po ich wyłączeniu jest minimalizowane ryzyko ponownego namnażania się mikroorganizmów. Lampy antyseptyczne różnią się zasadą działania. W placówkach służby zdrowia stosuje się:

  • lampy bakteriobójcze przepływowe – wyposażone w specjalne filtry, które oczyszczają przepływające przez nie powietrze za pomocą promieniowania UV-C,
  • lampy bakteriobójcze bezpośrednie – emitują fale UV-C o długości 235,7 µm i są najskuteczniejsze w zwalczaniu komórek wirusów, bakterii, grzybów i pleśni,
  • lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne – łączą obie funkcje.

Pod względem konstrukcji i miejsca montażu wyróżnia się też:

  • lampy antybakteryjne sufitowe,
  • lampy antybakteryjne ścienno – sufitowe,
  • lampy bakteriobójcze stojące, umieszczone na statywie.

Lampy bezpośredniego działania wykazują się największą skutecznością, ale są też niebezpieczne dla człowieka. Dlatego ich stosowanie wymaga spełnienia określonych warunków. Ważne jest też, aby lampy bakteriobójcze UV były dobierane pod względem mocy do wielkości sterylizowanego pomieszczenia.

Zobacz Lampy bakteriobójcze na https://www.medipment.pl/produkty/lampy-bakteriobojcze-przeplywowe-931

Lampy bakteriobójcze – przepisy i stosowanie

Stosowanie lamp bakteriobójczych jest nie tylko potrzebą czy przejawem zdrowego rozsądku, ale też często wymogiem narzuconym przepisami. O urządzeniach tego typu wspomina wiele rozporządzeń, odnoszących się bezpośrednio do konkretnej grupy świadczonych usług medycznych. Zapis o lampie bakteriobójczej jako obowiązkowym wyposażeniu gabinetu znajduje się w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z 1984 r. dotyczącym gabinetów stomatologicznych. Podobny zapis umieszczono też w rozporządzeniu z 2008 r. dotyczącym zasad pracy gabinetów rentgenodiagnostyki i radiologii zabiegowej. Natomiast prawo nie narzuca takiego wymogu w przypadku sal operacyjnych, w których stosuje się specjalne systemy wentylacji.

Wybór lampy bakteriobójczej do placówki

Lampy antyseptyczne mają określony zakres pracy, dlatego nie wszystkie modele będą skuteczne w konkretnym pomieszczeniu. Jeśli chcesz wyposażyć w taki sprzęt swój szpital, przychodnię czy gabinet lekarski, wiele ofert znajdziesz na medipment.pl. Platforma została stworzona z myślą o wymianie informacji pomiędzy producentami i dystrybutorami a klientami.

Medipment zajmuje się też obsługą zapytań, jakie może wysłać do ogłoszeniodawców. Zanim jednak je napiszesz sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy bakteriobójczej.

Lampy odkażające w obiektach publicznych mają skutecznie niszczyć środowisko mikrobiologiczne. Dlatego powinny mieć odpowiednią moc. W przypadku modeli przepływowych zalecane proporcje to:

  • 15 W do odkażania pomieszczeń o pow. do 8 m2,
  • 30 W na maksymalnie 15 m2 pow. pomieszczenia,
  • 2×30 W do odkażania pomieszczeń o pow. do 22 m2.

Skuteczne niszczenie drobnoustrojów wymaga zastosowania odpowiedniej dawki promieniowania. Przykładowo do wyeliminowania 90% bakterii Staphylococcus albus potrzeba 1840 Ws/cm2, podczas gdy unieszkodliwienie kropidlaka czarnego wymaga aż 132000 Ws/cm2.

Kryteria wyboru lamp to gabinetów to również czas ich przewidywanej pracy oraz typ urządzenia. Modele typu NBV mogą być używane wyłącznie w pustych pomieszczeniach, dlatego są dobre do małych gabinetów. Natomiast lampy NBVE wyróżnia niższy poziom promieniowania, dlatego mogą być używane podczas pracy personelu, stanowiąc antyseptyczne oświetlenie pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj