W serwisach i sklepach internetowych podgrzewacz do butelek znajdziemy w zakładce „dla dziecka”, ale tak naprawdę to produkt dla rodziców. Ma nam zapewnić wygodę, skrócić czas przygotowywania posiłków dla maleństwa i ułatwić nam życie codzienne. Czy jednak jest to urządzenie niezbędne w wyprawce dla niemowlaka? Sprawdźmy to!

Charakterystyka produktów dostępnych na rynku

Czy kupić podgrzewacz do butelek? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiadając na nie, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Cena

Najtańszy podgrzewacz kosztuje 40 zł, więc relatywnie nie jest to duża suma. Wiadomo jednak jakie są koszty wyprawki dla dziecka i wtedy nawet 40 zł ma znaczenie. Najdroższy podgrzewacz na Allegro kupimy za 220zł.

Funkcje

Podstawowa funkcja to oczywiście podgrzewanie pokarmu. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na czas podgrzewania, ustawienia temperatury, utrzymywanie temperatury (termostat), automatyczne wyłączenie, inteligentne podgrzewanie.

 • czas podgrzewania – rodzice wiedzą, jak niecierpliwe potrafi być dziecko, dlatego im krótszy czas podgrzewania mleka, tym lepiej. 3 minuty to bardzo dobry czas;
 • ustawienia temperatury – funkcja potrzebna, by zaznaczyć odpowiednią temperaturę podgrzewania – mleko podgrzewamy do temperatury 25-37 stopni Celsjusza, pokarmy stałe do 60-70 stopni, a sterylizacja następuje w temperaturze 90-100 stopni;
 • termostat – umożliwia utrzymywanie stałej temperatury pokarmu do godziny od momentu jego zagrzania. Funkcja bardzo przydatna w nocy, gdy każda minuta opóźnienia w podaniu jedzenia może skutkować histerycznym płaczem dziecka;
 • automatycznie wyłączanie – dzięki tej funkcji nie spalimy urządzenia, gdy w porę zapomnimy go wyłączyć;
 • inteligentne podgrzewanie – funkcja dostępna w urządzeniach „z wyższej półki”. Ustawiając ilość mleka do podgrzania, urządzenie automatycznie wykrywa jego temperaturę początkową (może być również zamrożone) i podgrzewa do odpowiedniej temperatury.

Dodatkowe funkcje, które oferują nam producenci to: sterylizacja butelek, gotowanie na parze i rozmrażanie.

Zastosowanie

Warto wybierać takie podgrzewacze, które będą uniwersalne tzn. pomieszczą butelki o różnej wielkości, a w późniejszym okresie również słoiczki. W niektórych urządzeniach można podgrzewać także jedzenie lub napoje w kubeczkach.

Sposób ogrzewania

Możemy spotkać podgrzewacze na wodę, bez wody i podgrzewacze parowe. Podgrzewacz na wodę to standardowe urządzenie, które podgrzewa pokarm poprzez zanurzenie go w wodzie podgrzanej uprzednio do odpowiedniej temperatury. Podgrzewacz bez wody przydatny jest w podróży – można go spotkać w postaci tuby (rękawa) utrzymującej ciepło lub w formie zwykłego podgrzewacza, do którego dołączony jest kabel samochodowy. Podgrzewacz na parę ogrzewa pokarm przy użyciu pary wodnej. Takie urządzenie często jest również dostosowane do gotowania na parze i sterylizacji.

Rodzaj zasilania

Na rynku dostępne są podgrzewacze zasilane sieciowo (na kabel podłączany do kontaktu) lub zasilane po podłączeniu do zapalniczki samochodowej.

Dodatkowe akcesoria

Takie jak: zasilanie samochodowe, koszyczek do wyciągania posiłków chroniący przed poparzeniem, szczypce do wyciągania gorących sterylizowanych smoczków.

Wiemy już jakie funkcje ofertują producenci podgrzewaczy do butelek, ale dalej nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy kupić podgrzewacz do butelek?

Jedni rodzice bez zastanowienia odpowiedzą  -TAK! Inni rodzice powiedzą, że szkoda pieniędzy, na urządzenie, które nie jest niezbędne. Rację mają i jedni i drudzy, ale wybór należy do Ciebie!

Kup podgrzewacz do butelek jeśli:

 • cenisz sobie wygodę i szybkość przygotowywania posiłków,
 • masz miejsce na dodatkowy sprzęt w domu,
 • możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 80 – 120 zł na zakup produktu z niezbędnymi funkcjami,
 • dziecko nie jest karmione piersią,
 • dziecko budzi się w nocy i głośno domaga się mleka z butelki,
 • chcesz, by pokarm dla Twojego dziecka miał zawsze odpowiednią temperaturę.

Nie kupuj podgrzewacza do butelek jeśli:

 • karmisz piersią,
 • podgrzewanie pokarmu w inny sposób nie jest dla Ciebie problematyczne (kąpiele wodne, woda z termosu do przygotowania mieszanki, odgrzewanie stałego pokarmu w garnuszku),
 • Twoje dziecko cierpliwie czeka na jedzenie,
 • potrafisz ocenić temperaturę pokarmu przez dotyk lub stosując termometr kuchenny.

Jeśli dziecko karmione jest wyłącznie piersią, kupowanie podgrzewacza można odłożyć do czasu, gdy zacznie ono pić mleko modyfikowane. Gdy już ten czas nastąpi, podgrzewacz jest bardzo przydatny. Sprawdza się świetnie również w podgrzewaniu słoiczków z pokarmem. Jeśli kupimy podgrzewacz, na pewno będziemy go używać i ułatwi nam codzienne przygotowanie posiłków. Jeśli podgrzewacza nie kupimy, szybko wypracujemy własne metody podgrzewania posiłków – nieco trudniejsze i wymagające więcej czasu, ale równie skuteczne.

Zobacz także: Czy korzystanie z mikrofalówki jest zdrowe?

Źródło zdjęcia: <a href=”https://pl.freepik.com/zdjecia/kochanie”>Kochanie zdjęcie utworzone przez valuavitaly – pl.freepik.com</a>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj