Bilans dwulatka stanowi ważne badanie przesiewowe, przeprowadzane u dzieci, które ukończyły drugi rok życia. Jego podstawowym celem jest skontrolowanie, czy młody człowiek właściwie się rozwija. Dowiedz się, w jakim dokładnie okresie życia dziecka należy przeprowadzić badanie i jak ono przebiega.

W Polsce istnieje pełen zakres badań bilansowych, które należy obowiązkowo przeprowadzać u dzieci w konkretnym wieku. Jednym z nich jest właśnie bilans dwulatka, który wykonuje się, gdy dziecko ukończy 24 miesiące, ale nie później niż 27. Dokładny termin pediatra ustala z rodzicami zwykle w czasie wykonywania obowiązkowego szczepienia ochronnego pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia.

Gdy udajemy się z dzieckiem na bilans, należy pamiętać, aby mieć przy sobie jego książeczkę zdrowia. Poza tym, jeśli dziecko przebywało w szpitalu i dotąd nie dostarczyliśmy wypisów i kart precyzujących zastosowane leczenie, koniecznie zaleca się ich zabranie. Jeśli posiadamy jakiekolwiek wyniki badań przeprowadzanych u dziecka, to również je przynosimy.

Jaki jest cel badania bilansowego u 2-letniego dziecka?

Bilans dwulatka przeprowadza się obowiązkowo u dzieci w tym wieku w celu dokonania oceny ich właściwego rozwoju fizycznego oraz psychoruchowego. Zwracana jest również uwaga na obecność ewentualnych wad wrodzonych, których do tej pory nie wykryto. Jeśli badanie przesiewowe ujawni u dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości, to z pewnością otrzymamy skierowanie do odpowiedniej poradni specjalistycznej.

Wykonywanie badania bilansowego u dwuletniego dziecka jest również sposobnością dla rodziców do rozmowy z pediatrą, zadania trapiących pytań, czy rozwiania wątpliwości odnośnie do pociechy, jej żywienia, rozwoju lub suplementacji.

Zobacz także: Brak łaknienia u dziecka, czyli czemu Twoja pociecha nie ma apetytu?

Przebieg badania bilansu dwulatka

Badanie przesiewowe w wieku dwóch lat przeprowadzane jest przez lekarza pediatrę, rodzice lub prawni opiekunowie na stałe zajmujący się dzieckiem są przy nim obecni. Na badanie należy zgłosić się ze zdrowym dzieckiem.

W trakcie czynności związanych z bilansem lekarz przeprowadzi wywiad z rodzicami, zadając pytania dotyczące diety, zdrowia, rozwoju dziecka. Pediatra będzie pytać również, czy dziecko potrafi wypowiadać proste zdania, czy rozpoznaje części ciała, czy rozumie polecenia. Może pytać, czy często pojawiają się infekcję, jak dziecko je na co dzień.

Po wywiadzie dziecko zostanie zmierzone oraz zwarzone. Te dwie wartości nanosi się na odpowiednie dla wieku siatki centylowe, które umożliwią sprawdzenie, czy wzrost dziecka jest prawidłowy.

W kolejnym kroku lekarz pediatra ocenia postawę oraz budowę ciała dziecka. Kontroluje czy nasza pociecha prawidłowo chodzi, czy nie występują u niej wady postawy, czy jest proporcjonalnie i symetrycznie zbudowana.

U małych chłopców konieczne jest również sprawdzenie obecności jąder w worku mosznowym. Sprawdza się również słuch, wzrok oraz stan jamy ustnej – pediatra w tej kwestii ogranicza się do policzenia zębów i orientacyjnej oceny czy nie występuje próchnica lub wady zgryzu.

Sprawdza się również czy funkcjonowanie układu krążenia oraz oddychania u dziecka, aby sprawdzić ich prawidłowość, dokonuje się pomiaru ciśnienia krwi, osłuchania oraz opukania dziecka. Uciskając brzuch dziecka, lekarz sprawdza jego narządy wewnętrzne. Oprócz tego wszystkiego zalecane jest sprawdzenie skóry oraz węzłów chłonnych u malucha, czy nie występują w ich obrębie żadne budzące niepokój zmiany.

Bilans dwulatka powinien być skrupulatny, rozległy. Ilość testów do przeprowadzenia, badań i pomiarów, jak również długość wywiadu sprawiają, że lekarz powinien na jednego małego pacjenta, w takim wypadku przeznaczyć około pół godziny.

Czytaj również: Leczenie dziecka a błędy rodziców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj