Badania dopplerowskie należą do grupy podstawowych metod w diagnostyce chorób układu krążenia. Przy wykorzystaniu ultrasonografu bada się przepływ krwi w tętnicach i żyłach pacjenta.

Ocena przepływów żylnych i tętniczych może uchronić przed udarem mózgu, zawałem serca czy zatorowość płucną. USG dopplerowskie pozwala wykryć nawet najmniejsze schorzenia, które mogą do nich doprowadzić.

Jak działa efekt dopplera?

Badanie dopplerowskie należy do grupy metod diagnostycznych nieinwazyjnych i jest wykonywane za pomocą ultrasonografu. Bazuje na tak zwanym efekcie dopplera, czyli zjawisku odbicia fal ultradźwiękowych od poruszającego się obiektu. Nazwa pochodzi od nazwiska naukowca, który jako pierwszy opisał zjawisko – Christiana Johanna Dopplera. Częstotliwości fal wracających po odbiciu do aparatu są różne, w zależności od odległości, w jakiej akurat znajduje się obiekt. Dla pacjenta badanie nie jest ani nieprzyjemne, ani bolesne. Głowica aparatu jest przesuwana przez lekarza po uprzednio nasmarowanej żelem części ciała. Na ekranie ultrasonografu można oglądać obraz, który dociera do przyrządu. Badanie zwykle trwa do 20 minut, zależy od narządów, które badamy.

Badania dopplerowskie  – skierowanie na badania

Metodą dopplerowską można zbadać różne narządy: serce (w celu wykrycia ewentualnych wad), tętnice szyjną (kontrola ich szerokości, poszukiwanie ewentualnych zwężeń), tętnice podobojczykowe, tętnice kończyn dolnych, trzustki, wątroby, nerek, śledziony, narządów płciowych, ewentualnych guzów. Na badanie kierowane najczęściej są osoby, które mają podejrzenie wad serca czy zaburzenia krążenia, ale i w wielu innych przypadkach. Najprościej rzecz ujmując, dzięki badaniu lekarz może zaobserwować np. w których miejscach krew płynie szybciej, a w których wolniej, co daje mu wyobrażenie o ewentualnych zawężeniach tętnic czy żył, albo np. niedomykalności zastawek, jeśli badaniu podlega serce.

Badania dopplerowskie – rodzaje badania

Wyróżniamy trzy rodzaje USG dopplerowskiego. Pierwszym jest podstawowa opcja, czyli obserwowanie częstotliwości odbijania się fal, a więc zmiany natężenia przepływu krwi (BADANIE DOPPLEROWSKIE)Badanie może odbywać się w kolorze, wtedy wyniki USG odczytuje się na podstawie nasycenia koloru zależnego od szybkości przepływu krwi (KOLOROWY DOPPLER). Inny rodzaj badania pozwala na obserwacje nie tylko naczyń krwionośnych, lecz także organów, które są wokół (PODWÓJNY DOPPLER). Czwarta metoda to po prostu udoskonalona, najnowocześniejsza wersja badania, która daje pełen obraz naczyń i otaczających organów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj