To, czy można uprawiać seks w ciąży, nadal bywa kwestią sporną. Największą wątpliwość budzi to, czy seks podczas ciąży jest bezpieczny dla dziecka i nie zaszkodzi przebiegowi ciąży. Warto jednak pamiętać, że niezwykle ważne, zwłaszcza w czasie ciąży, jest poczucie bliskości partnerów. W związku z tym nie warto podczas ciąży rezygnować ze zbliżeń, należy tylko poznać, jakie pozycje będą wygodne i bezpieczne w każdym z trymestrów ciąży.

Seks w ciąży – jak się kochać w ciąży?

W każdym trymestrze ciąży najwygodniejsze pozycje będą się zmieniać, ponieważ również ciało kobiety ciężarnej stale się zmienia. W trakcie pierwszego trymestru dostępny jest szeroki wachlarz pozycji, ponieważ brzuch kobiety nieznacznie się powiększa. Ważne jest jednak, żeby unikać głębokiej penetracji oraz uciskania brzuszka. Od drugiego trymestru należy już bardziej uważać. Szczególnie trzeba unikać pozycji, w których kobieta leży płasko na plecach, ponieważ to powoduje ucisk aorty i żyły głównej dolnej. W drugim trymestrze zaleca się uprawianie seksu w prezerwatywie, aby uniknąć przyspieszenia porodu przez prostaglandyny, które znajdują się w męskim nasieniu. Dodatkowo lepiej jest unikać osiągnięcia przez kobietę orgazmu, ponieważ powoduje on silne skurcze macicy, które mogą niebezpieczne dla dziecka.

Seks w ostatnim trymestrze ciąży jest znacznie utrudniony, ponieważ brzuch jest zdecydowanie większy. Jak przez całą ciążę, również w trzecim trymestrze, należy unikać bardzo głębokiej penetracji oraz szybkich i gwałtownych ruchów. Szczególnie właśnie w trzecim trymestrze lepiej powstrzymać się od pieszczenia piersi i głaskania brzucha, ponieważ to wywołuje uwalnianie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. A jakie pozycje są najlepsze?

  1. Pozycja na łyżeczki

Ta pozycja pozwala na wyjątkową bliskość i powolny, długi stosunek. W pozycji na łyżeczki kobieta leży na boku, a mężczyzna za nią, najlepiej delikatnie odchylony. Partner musi jednak być ostrożny, ponieważ im bardziej jest odchylony, tym głębsza jest penetracja.

  1. Pozycja kowbojska przednia/tylna

Ta klasyczna pozycja sprawdzi się również w czasie ciąży. Mężczyzna leży, natomiast kobieta siada na nim podpierając się o łóżko rękoma. Zaletą tej pozycji jest to, że kobieta ma możliwość kontrolowania tempa oraz głębokości penetracji. W pozycji kowbojskiej tylnej kobieta siada na mężczyźnie plecami do jego twarzy. Żeby uniknąć obciążania brzucha, dobrze jest delikatnie wyprostować lub ugiąć nogi.

  1. Pozycja kolankowo-łokciowa

W tej pozycji kobieta klęczy i podpiera się na łokciach. Mężczyzna klęczy za kobietą i obejmuje jej biodra. Pozycja kolankowo-łokciowa daje partnerowi możliwość głębokiej penetracji, jednak w ciąży mężczyzna musi być ostrożny i unikać mocnych, głębokich pchnięć.

  1. Pozycja otwarta

Pozycja ta jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie jest w niej możliwa bardzo głęboka penetracja. Poza tym jest dla kobiety bardzo wygodna i komfortowa, więc będzie odpowiednia nawet w zaawansowanej ciąży. Kobieta leżąc na plecach ugina delikatnie nogi, którymi obejmuje partnera w pasie. Mężczyzna uklęka między nogami kobiety i trzyma je, tak aby były wystarczająco szeroko rozłożone i wyprostowane.

  1. Pozycja świder

Ta pozycja może przynieść kobiecie wyjątkowo dużo satysfakcji, ponieważ jej ścianki pochwy są maksymalnie ściśnięte. W pozycji świdra kobieta kładzie się na boku, na brzegu łóżka lub materaca i przyciąga kolana do klatki piersiowej. Tułów partnerki powinien być skręcony do przodu, a pośladki powinny leżeć nad brzegiem łóżka. Partner w tej pozycji klęczy na podłodze, jak najbliżej pośladków kobiety.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj