Penis jest zewnętrznym narządem męskiego układu rozrodczego. Odgrywa ważną rolę zarówno we współżyciu seksualnym, jak i mikcji. W tym artykule przyjrzymy się funkcjom i strukturze członka, a także najczęstszym zaburzeniom.
Funkcje penisa
Podczas stymulacji erotycznej członek przechodzi erekcję, nabrzmiewając krwią. Po zmieszaniu się składników nasienia w części sterczowej cewki moczowej może pojawić się wytrysk. Nasienie wydostaje się przez zewnętrzne ujście na końcu żołędzi. W końcu prącie staje się wiotkie.
Członek odgrywa również ważną rolę w mikcji, czyli oddawaniu moczu. Warto przypomnieć, że mocz jest wytwarzany przez nerki i przechowywany w pęcherzu. Cewka moczowa prowadzi z pęcherza przez prostatę i penisa na zewnątrz.
Struktura członka
Męski narząd płciowy składa się z kilku części. Podstawa to najbardziej proksymalna, nieruchoma część. Nie jest widoczna z zewnątrz. Zawiera trzy tkanki erekcyjne i dwa mięśnie. Trzon to wolna część penisa, znajduje się między podstawą a żołędzią. Zawieszony jest na spojeniu łonowym. Składa się z dwóch ciał jamistych i ciała gąbczastego. Z kolei żołądź to najbardziej dystalna część prącia. Ma stożkowaty kształt. Utworzona jest ekspansję ciałka gąbczastego.
Skóra prącia jest bardziej pigmentowana niż reszta ciała. Napletek znajduje się na szyjce żołędzi. Połączony jest z żołędzią przez wędzidełko, czyli środkową fałdą skóry na brzusznej części członka.
Stulejka i parafimoza
Stulejka to stan, w którym napletek ściśle przylega do żołędzi i nie da się go cofnąć. Może być wrodzony, chociaż niekiedy występuje w wyniku zapalenia i skurczu skóry napletka. Niejednokrotnie powoduje miejscowe podrażnienie lub zwiększa ryzyko infekcji. Zachowanie higieny jest tutaj problematyczne. Warto zaznaczyć, że stulejka może zwiększyć ryzyko raka prącia.
Problemy z penisem: parafimoza
To poważny stan, w którym napletek utknie za żołędzią prącia. Nie można ściągnąć go z powrotem do normalnej pozycji. Niejednokrotnie objawia się obrzękniętą końcówką członka, bólem i dyskomfortem. Czasami towarzyszy im zaczerwienienie, tkliwość i problemy z oddawaniem moczu.
Zobacz także: Test na ojcostwo – jakie daje korzyści?
Jeśli napletek pozostanie zbyt długo za żołędzią, penis może spuchnąć tak bardzo, że mężczyzna nie będzie w stanie przywrócić napletka do prawidłowej pozycji. Niekiedy parafimozę wywołuje infekcja, uraz lub cukrzyca.
Samobadanie penisa
Samokontrola jąder polega na ich sprawdzeniu pod kątem nieprawidłowości. Ważne jest, aby orientować się, co jest normalne. Dzięki temu łatwiej wykryjesz podejrzane zmiany. Pamiętaj, że nieprawidłowości nie zawsze świadczą o raku. Z drugiej strony, jeżeli zareagujesz w porę, masz duże szanse na wyzdrowienie, nawet w przypadku nowotworu.
Zastanawiasz się, jak zbadać członek? Przeprowadź test na stojąco. Sprawdź, czy moszna nie jest obrzęknięta. Następnie delikatnie dotknij worka mosznowego, aby znaleźć jądro. Sprawdź, każde jądro pojedynczo. Obracaj je między kciukiem a palcami obu dłoni, aby wyczuć całą powierzchnię.
To normalne, jeśli jedno jądro jest większe od drugiego. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli penis jest bolesny i/lub opuchnięty. Umów się na wizytę, jeżeli wyczujesz małą, twardą grudkę lub wykryjesz niepokojące zmiany.