Badanie poziomu cholesterolu LDL (zwanego również złym cholesterolem) we krwi powinno być przeprowadzane regularnie, raz do roku. Badanie jest niezwykle ważne, ze względu na to, że wysoki poziom złego cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, miażdżycy czy różnego rodzaju chorób serca.

Jaka powinna być ilość cholesterolu LDL we krwi?

Norma poziomu cholesterolu LDL jest taka sama, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Inne normy obowiązują w przypadku osób, które są obciążone większym ryzykiem wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca oraz chorób wieńcowych. Zwykle uznaje się, że poziom złego cholesterolu nie powinien być wyższy niż 135 mg/dl u osoby, u której nie występuje zwiększone ryzyko podwyższonego cholesterolu. Jeżeli u pacjenta występuje zwiększone ryzyko chorób sercowo – naczyniowych, poziom złego cholesterolu nie powinien przekraczać 115 mg/dl.

Co wpływa na zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL?

Na ilość złego cholesterolu we krwi ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim, na podwyższony poziom złego cholesterolu są szczególnie narażone osoby, u których w rodzinie wystąpiły podobne problemy. Oprócz skłonności genetycznych, na wysoki poziom cholesterolu LDL ma wpływ niewłaściwa dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, a także częsty stres.

W jaki sposób można obniżyć poziom cholesterolu LDL?

Czasami w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL niezbędne jest stosowanie leków, jednak w większości przypadków udaje się uniknąć wprowadzania leczenia farmakologicznego. Aby obniżyć poziom złego cholesterolu, przede wszystkim należy wprowadzić zdrową dietę. Bardzo ważne jest zrzucenie zbędnych kilogramów oraz spożywanie produktów, które zawierają dużą ilość błonnika oraz mało nasyconych kwasów tłuszczowych. Istotna jest również aktywność fizyczna. Poza tym, że sport pozwala zrzucić nadwagę, to pływanie, bieganie czy inne sporty, korzystnie wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na ilość złego cholesterolu jest palenie. Palenie papierosów jest pod względem cholesterolu podwójnie szkodliwe, ponieważ wpływa negatywnie na wysoki poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ilość dobrego cholesterolu.

Jak przebiega badanie cholesterolu LDL?

Podczas badania poziomu złego cholesterolu określa się również poziom cholesterolu całkowitego oraz dobrego (HDL). Badanie polega na pobraniu z żyły łokciowej pacjenta (w rzadkich przypadkach z dłoni) odpowiedniej ilości krwi. Przed wykonaniem wkłucia, skóra pacjenta jest dokładnie dezynfekowana za pomocą jałowej gazy nasączonej alkoholem lub środkiem dezynfekującym. Po pobraniu krwi miejsce wkłucia jest zabezpieczane jałowym gazikiem, który należy przyciskać do skóry przez kilka minut. Po badaniu na skórze może pojawić się niewielkie zasinienie, które powinno zniknąć samoistnie po kilku dniach od przeprowadzenia badania. Poza tym, jeżeli pobranie krwi odbyło się w zachowaniu odpowiednich warunków higienicznych, nie powinny wystąpić inne powikłania. Mimo to, po pobraniu krwi, lepiej oszczędzać rękę, z której pobierana była krew i nie wykonywać zbytniego wysiłku fizycznego.

Jak należy się przygotować do badania cholesterolu LDL?

Przed pobraniem krwi do badania poziomu złego cholesterolu pacjent powinien być na czczo. Zaleca się, aby przez minimum 9 – 12 godzin przed planowaną godziną pobrania krwi nie spożywać żadnych posiłków, ani płynów. Czasami lekarz może zalecić odstawienie przyjmowanych leków, które mogłyby zaburzyć wynik poziomu cholesterolu LDL. Żeby wynik badania był wiarygodny, przez około dwa tygodnie przed przeprowadzeniem badania pacjent nie powinien stosować diet odchudzających i odżywiać się tak jak zwykle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj