Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, o czym na pewno przekonały się osoby na nią cierpiące. Często leki na ból głowy są nieskuteczne, więc radzimy, jak rozpoznać migrenę i jak sobie z nią radzić domowymi sposobami.

Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

Symptomy wskazujące na migrenę są bardzo indywidualne, jednak jest pewien zestaw objawów, które powinny Cię zaniepokoić. Pierwszym z tych, które mogą zwiastować nadejście migreny jest ziewanie. Może to się wydawać dziwne, ale często osoby cierpiące na migrenę przed atakiem odczuwają większe niż zazwyczaj zmęczenie, zmiany nastroju, a także częściej ziewają. Kolejny objaw to tak zwana aura, czyli zespół objawów neurologicznych, takich jak drżenie kończyn, zaburzenia widzenia czy widzenie przed oczami jasnych plamek. Aura pojawia się około pół godziny przed atakiem migreny. Migrenie bardzo często towarzyszą nudności lub inne dolegliwości układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka. Bardzo często osoby cierpiące na migrenę są nadmiernie wrażliwe na dźwięk i światło, a ponadto czynniki te mogą się przyczyniać do pojawienia się ataku migreny. Ważne jest również, że ból migrenowy występuje najczęściej po jednej stronie głowy, a zwykły ból obejmuje całą głowę.

Leczenie

Po rozpoznaniu migreny konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i bycie pod jego stałą kontrolą. Lekarz pozwoli ustalić, co w przypadku danego pacjenta przynosi ulgę w atakach migreny oraz pozwala szybciej powrócić do zwykłej aktywności. Zazwyczaj konieczne jest również przepisanie leków, które chory zażywa, gdy czuje, że zbliża się atak, jednak w przypadku lekkich napadów można próbować leczenia domowymi sposobami. Poza tym nawet w przypadku leczenia lekami, pewne domowe sposoby pozwalają na złagodzenie bólu i skrócenie czasu trwania ataku.

Domowe sposoby leczenia

W łagodnej migrenie mogą pomóc powszechnie dostępne leki na ból głowy bez recepty, czyli takie zawierające ibuprofen czy paracetamol. Tabletek nie należy oczywiście nadużywać i jeśli migrenie towarzyszą wymioty czy nudności, trzeba się zgłosić do lekarza. W trakcie ataku migreny dobrze jest położyć się w ciemnym, cichym miejscu i spróbować odpocząć, przespać się i przeczekać atak. Ulgę może również przynieść prysznic oraz zimne lub ciepłe okłady na czoło oraz delikatne uciskanie tętnicy skroniowej po tej stronie głowy, po której występuje ból.

Jak uniknąć ataku migreny?

Często atak jest wywołany jakimś konkretnym bodźcem, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała i unikanie czynników, które wywołują ból. W zidentyfikowaniu tego, co wywołuje atak pomaga systematyczne prowadzenie dzienniczka migrenowego. Dzięki odpowiedniemu stylowi życia, dbaniu o właściwą dietę i higienę życia można zredukować ilość napadów i zmniejszyć ich intensywność. Na migrenę w dużym stopniu wpływa dieta. W szczególności należy unikać produktów, które zawierają tyraminę, czyli na przykład jogurtów, awokado, orzechów i bananów. Poza tym najlepiej wykluczyć czerwone wino, czekoladę, kofeinę (zarówno tą pochodzącą z kawy jak i napojów energetycznych) oraz alkohol. Osoby cierpiące na nią powinny unikać niedosypiania, rygorystycznych diet oraz stresu. W niektórych przypadkach to właśnie stres jest główną przyczyną migreny, dlatego warto nauczyć się go kontrolować i redukować. W takiej sytuacji może pomóc medytacja, joga, techniki relaksacyjne, masaże, kąpiele i aromaterapia. Niekiedy na pojawienie się ataku migreny mają wpływ czynniki, takie jak głośne dźwięki, silne światło oraz bardzo intensywne zapachy.

Zobacz także: Ból nóg w stwardnieniu rozsianym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj